Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Lista artykułów

Bezwzględność i propaganda. Jak budować swój wizerunek polityczny?

23.06.2017
Chęć budowania swojego wizerunku nie jest wśród polityków nowa. Dr Kamil Kopij z Instytutu Archeologii UJ sprawdził, jak swój wizerunek kreował jeden z wielkich polityków doby rzymskiej republiki, Gnejusz Pompejusz Wielki.
więcej o Bezwzględność i propaganda. Jak budować swój wizerunek polityczny?

„Nie mogę się powstrzymać…”

20.06.2017
Skóra swędzi z wielu powodów. Rzadko pojmujemy to jako anomalię, bardziej jako stan przejściowy. Okazuje się jednak, że drapanie się może być zaburzeniem. O wyjaśnienia poprosiliśmy badaczkę z Instytutu Psychologii UJ, dr Katarzynę Prochwicz.
więcej o „Nie mogę się powstrzymać…”

Czy mumie z Peru przemówią?

14.06.2017
Czy można odtworzyć losy ludzi, którzy nie zostawili po sobie żadnych zapisków? Łukasz Majchrzak, doktorant z Instytutu Archeologii UJ, postanowił to sprawdzić, badając - przy użyciu nowoczesnych metod z dziedziny archeologii, biologii oraz chemii analitycznej - andyjskie mumie kultury Chancay.
więcej o Czy mumie z Peru przemówią?

Frans de Waal na UJ: my ludzie, nie jesteśmy aż tak wyjątkowi

07.06.2017
4 czerwca 2017 roku miało miejsce święto popularyzacji nauki przez duże N. Z gościnnym wykładem na Uniwersytecie Jagiellońskim wystąpił najbardziej znany na świecie prymatolog i etolog – Frans de Waal.
więcej o Frans de Waal na UJ: my ludzie, nie jesteśmy aż tak wyjątkowi

Dlaczego przedstawiciele innej rasy wyglądają dla nas tak samo (i my dla nich też)?

18.05.2017
"Doskonale pamiętam trudności, jakie w dzieciństwie sprawiało mi rozpoznawanie bohaterów i bohaterek azjatyckich filmów o karate" - rozpoczyna swoje rozważania o "efekcie innej rasy", Joanna K. Malinowska, zdobywczyni Nagrody Naukowej czasopisma „Filozofia w Praktyce”.
więcej o Dlaczego przedstawiciele innej rasy wyglądają dla nas tak samo (i my dla nich też)?

Nieśmiertelność już za 30 lat?

10.05.2017
Ray Kurzweil, wpływowy futurolog – człowiek, który trafnie przewidział pojawienie się bezprzewodowego internetu, dziś formułuje kolejną, rewolucyjną wizję przyszłości: od 2045 roku człowiek będzie mógł żyć wiecznie. Bzdury! A może Kurzweil ma jakieś przekonujące argumenty na poparcie swego twierdzenia?
więcej o Nieśmiertelność już za 30 lat?

Co działo się 5000 lat temu w Delcie Nilu?

25.04.2017
W marcu 2017 roku naukowcy z Instytutu Archeologii UJ rozpoczęli kolejny sezon badawczy w Egipcie, na stanowisku Tell el-Murra, zlokalizowanym we wschodniej części Delty Nilu.
więcej o Co działo się 5000 lat temu w Delcie Nilu?

Czy fundamentalistyczna wiara wpływa na radzenie sobie ze stresem?

15.03.2017
Niezachwiana, bezdyskusyjna wiara i silne religijne przekonania mogą mieć znaczenie w sytuacji wyboru właściwego rozwiązania i podejmowania decyzji. Czy tak dzieje się również w trudnych chwilach, niekoniecznie związanych z religijnością? Zagadnienia te analizowali naukowcy z Instytutu Psychologii UJ.
więcej o Czy fundamentalistyczna wiara wpływa na radzenie sobie ze stresem?