Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Ewolucja czy rewolucja? Sztuczna inteligencja puka do drzwi

30.05.2019
Jak nauczyć maszynę empatii? Jak wskazać robotowi, co jest dobre, a co złe? Jakie dylematy moralne stoją przed twórcami, którzy od kilkudziesięciu lat pracują nad technologią sztucznej inteligencji? O tym rozmawiamy z dr Błażejem Sajdukiem z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o Ewolucja czy rewolucja? Sztuczna inteligencja puka do drzwi
Dwujęzyczność – problem czy błogosławieństwo? [LangUsta cz. 2]

20.05.2019
Poznawanie świata wiąże się nie tylko z przyswajaniem nowej kultury i zachowań społecznych, ale i z możliwością (lub koniecznością) nauki języków obcych. O tym, jak dwujęzyczność, w dzisiejszych czasach niemal tak powszechna, jak posiadanie prawa jazdy, wpływa na nasze zachowanie, komunikację, a nawet zdrowie opowiada Joanna Durlik z Zakładu Psychologii Eksperymentalnej IPS UJ.
więcej o Dwujęzyczność – problem czy błogosławieństwo? [LangUsta cz. 2]
Gala finałowa konkursu "Mądra Książka Roku 2018"

26.04.2019
Czwarta edycja konkursu „Mądra Książka Roku” znalazła swój finał w trakcie gali, która odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czwartek, 25 kwietnia. Tym razem główną nagrodę otrzymała książka „Mikrobiom” autorstwa Eda Yonga. Z kolei w kategorii dla dzieci, nagrodę otrzymała ksiązka „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”, której autorami są Katarzyna Gładysz, Paweł Łaczek, Nikola Kucharska i Joanna Wajs.
więcej o Gala finałowa konkursu "Mądra Książka Roku 2018"
O tym, jak mózg krojąc słowa, przyswaja nowy język [LangUsta cz. I]

12.04.2019
Jak to jest z nauką języków obcych? Dlaczego niektórym przychodzi z łatwością sprawiającą, że po niedługim czasie mogą wygłaszać przemówienia w imię wolności słowa w Hyde Parku, a inni po latach mozolnego wkuwania, wspinając się na wyżyny swoich możliwości, są w stanie jedynie zaanonsować "My name is Jacek"? Z czego wynikają zdolności do uczenia się obcych języków? Czy da się je właściwie wypracować?
więcej o O tym, jak mózg krojąc słowa, przyswaja nowy język [LangUsta cz. I]
Fake news, czyli plotka w wirtualnym świecie

20.03.2019
W dobie mediów społecznościowych, baniek informacyjnych i silnej polaryzacji społecznej coraz większą rolę w kształtowaniu opinii odgrywają fake newsy. Czy ich źródeł można doszukiwać się w tym, że człowiek jest istotą społeczną i stadną? O plotkowaniu i fałszywych informacjach pisze dr Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ.
więcej o Fake news, czyli plotka w wirtualnym świecie
Mądra Książka Roku 2018

27.02.2019
Już po raz czwarty współorganizujemy konkurs na Mądrą Książkę Roku. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. W dniach od 1 do 22 marca 2019 roku zapraszamy do udziału w głosowaniu społeczność akademicką na najlepszą książkę popularnonaukową.
więcej o Mądra Książka Roku 2018
Brexit–bomba z opóźnionym zapłonem czy rozwód z UE?

14.02.2019
29 marca mija ostateczny termin opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Sytuacja jest na tyle ciekawa, że postanowiliśmy się jej przyjrzeć tym razem z politologicznego punktu widzenia. Co brexit oznacza dla Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Polski? Przewodnikami po meandrach polityki brytyjskiej będą doktorantka Marta Cimke oraz dr Michał Dulak z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o Brexit–bomba z opóźnionym zapłonem czy rozwód z UE?
Homo mediaevalis, czyli codzienne życie człowieka w Średniowieczu

22.01.2019
Mroczne, zacofane, barbarzyńskie, bezpłodne. Średniowiecze, czyli epoka trwająca blisko tysiąc lat opisywana jest przede wszystkim epitetami o silnie pejoratywnym wydźwięku. Zakleszczona pomiędzy duchem wielkiego dziedzictwa antyku, a renesansowym odrodzeniem się antropocentrycznego humanizmu nierzadko kojarzona jest z powszechnym upadkiem kultury i człowieczeństwa. Kim był człowiek w średniowieczu? Jak wyglądało jego codzienne życie? Do czego musiał dostosować się jego organizm by przeżyć? W odczarowaniu Średniowiecza pomaga nam dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ.
więcej o Homo mediaevalis, czyli codzienne życie człowieka w Średniowieczu