Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Lista artykułów

Mowa nienawiści

Mowa nienawiści

16.01.2019
Nienawidzę, nie znoszę, hejtuję, gardzę… Te i wiele innych stwierdzeń towarzyszy nam właściwie codziennie – w internecie, mediach społecznościowych, w radiu i telewizji, na ulicy – absolutnie wszędzie. Nie powinno więc dziwić, że narastające zewsząd bardzo złe emocje udzielają coraz to większej liczbie osób. Język, którym posługujemy się na co dzień kształtuje nasze społeczeństwo. Jak więc ma ono wyglądać, gdy coraz częściej spotykamy się z językiem szeroko rozumianej presji?
więcej o Mowa nienawiści
Traktat Boromeusza, czyli przepis na architekturę

Traktat Boromeusza, czyli przepis na architekturę

14.01.2019
Można odnieść wrażenie, że dzisiejszy świat sztuki widział już prawie wszystko. Przechodząc wzdłuż pierzei zabytkowych kamienic lub obok monumentalnej świątyni stajemy się bardzo często biernymi obserwatorami, nie zdając sobie sprawy z tego, jaki wpływ i znaczenie miało dane dzieło w momencie jego tworzenia. Na sztukę więc warto patrzeć z perspektywy czasów jej powstania. A co wspólnego ma z tym Boromeusz?
więcej o Traktat Boromeusza, czyli przepis na architekturę
Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018

Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018

27.12.2018
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. Warto do nich wrócić - szczególnie do tych zapomnianych.
więcej o Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018
Co to jest stylometria?

Co to jest stylometria?

07.11.2018
Niegdyś odnalezienie anonimowego autora tekstu było niemożliwe. Aktualnie stylometria jest narzędziem, które pozwala na identyfikowanie twórców na podstawie policzalnych cech językowych tekstu – na przykład częstotliwości występowania słów. Badania takie są też prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim. O swoiste wkroczenie matematyki do poetyki zapytaliśmy dr. Michała Choińskiego i dr. Jana Rybickiego z Instytutu Filologii Angielskiej UJ.
więcej o Co to jest stylometria?
Kryminalistyka od kuchni cz. II

Kryminalistyka od kuchni cz. II

26.10.2018
Kryminalistyka jako dziedzina nauki pojawiła się w XIX wieku. O jej przedmiocie zainteresowania, rozwoju, problemach i wyzwaniach jakie stoją przed nią w XX wieku rozmawiamy z dr Ryszardem Krawczykiem z Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
więcej o Kryminalistyka od kuchni cz. II
Kryminalistyka od kuchni cz.I

Kryminalistyka od kuchni cz.I

23.10.2018
Kryminalistyka jako dziedzina nauki pojawiła się w XIX wieku. O jej przedmiocie zainteresowania, rozwoju, problemach i wyzwaniach jakie stoją przed nią w XXI wieku rozmawiamy z dr Ryszardem Krawczykiem z Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
więcej o Kryminalistyka od kuchni cz.I
Mukwege i Murad z Pokojową Nagrodą Nobla

Mukwege i Murad z Pokojową Nagrodą Nobla

05.10.2018
Znamy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2018. To Denis Mukwege i Nadia Murad, docenieni za zwalczanie przemocy seksualnej jako instrumentu wojny i konfliktów zbrojnych. Główne oczekiwania wobec tegorocznych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla skupione były na kontrowersyjnej kandydaturze Kin Dzong Una i Moon Jae-ina nominowanych za działania na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz wprowadzenia stosownych środków zaufania, umożliwiających utrzymanie stabilności i pokoju na granicach obu państw.
więcej o Mukwege i Murad z Pokojową Nagrodą Nobla
Wypalenie zawodowe od A do Z

Wypalenie zawodowe od A do Z

14.09.2018
Ciągły pośpiech, rozwój konkurencyjności, wzrost tempa życia i pracy, postęp technologiczny, nadmiar informacji – to wszystko powoduje przeciążenie psychologiczne, z którym muszą zmagać się osoby aktywne zawodowo. Czy zagraża nam wszystkim? Jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Jak środowisko pracy wpływa na nasze funkcjonowanie emocjonalne i poznawcze?
więcej o Wypalenie zawodowe od A do Z