Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Lista artykułów
Małopolska Noc Naukowców 2023 [REJESTRACJA]
21.09.2023
Rejestracja na aktywności w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2023 w Uniwersytecie Jagiellońskim trwa. Zostały ostatnie wolne miejsca na wydarzenia. Szczegóły w linku.
więcej o Małopolska Noc Naukowców 2023 [REJESTRACJA]
Czy stres w dzieciństwie wpływa na przyszłą reprodukcję?
15.09.2023
O tym jak negatywne konsekwencje dla zdrowia może mieć stres nie trzeba już prawdopodobnie nikogo przekonywać. Coraz więcej badań wskazuje na to, że nasze zdrowie w dorosłości „programowane” jest przez stres, na który byliśmy narażeni w dzieciństwie. Jak jednak wpływa on na reprodukcję kobiet? Zapraszamy do lektury tekstu dr Magdaleny Klimek z Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Czy stres w dzieciństwie wpływa na przyszłą reprodukcję?
Legionelloza – nowa epidemia czy znana już od lat choroba?
24.08.2023
Ostatnio uwagę opinii publicznej przykuł fakt pojawienia się na Podkarpaciu licznych zachorowań na chorobę wywołaną przez bakterię Legionella pneumophila. Z czym mamy do czynienia i czy istnieją powody do obaw? Kwestię tę komentują dr Dominika Salamon z Katedry Mikrobiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz dr hab. Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.
więcej o Legionelloza – nowa epidemia czy znana już od lat choroba?
Stawianie pasiek nie pomaga pszczołom
08.08.2023
Pszczoły budzą w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie opinii publicznej, a szereg firm i instytucji angażuje się w programy mające na celu ochronę tej grupy owadów. Niestety, podejmowane działania ochronne nie zawsze są właściwe, a niektóre z nich mogą nie tylko nie poprawiać sytuacji pszczół, ale wręcz ją pogarszać. Jednym z nich jest zakładanie pasiek. O kwestii tej pisze dr Justyna Kierat z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Stawianie pasiek nie pomaga pszczołom
Energetyki a zdrowie publiczne
27.07.2023
W pierwszej połowie lipca Sejm przyjął przepisy, na mocy których zakup tzw. energetyków będzie zakazany dla osób do 18 roku. Tę decyzję, z perspektywy zdrowia publicznego, komentują dla nas dr Ewa Błaszczyk-Bębenek oraz mgr inż. Urszula Zwierczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ.
więcej o Energetyki a zdrowie publiczne
Pierwsza globalna mapa obrazująca styk osadnictwa i obszarów naturalnych
19.07.2023
Osadnictwo w pobliżu obszarów naturalnych zajmuje niecałe 5% powierzchni lądowej Ziemi, lecz mieszka tam ponad 41% populacji ludzi. To przestrzeń, gdzie interakcje człowieka i środowiska są szczególnie intensywne. Pierwszą globalną mapę sąsiedztwa osadnictwa i obszarów naturalnych (ang. Wildland-Urban Interface, WUI) opracował międzynarodowy zespół naukowców, a opublikowało ją właśnie prestiżowe czasopismo "Nature".
więcej o Pierwsza globalna mapa obrazująca styk osadnictwa i obszarów naturalnych
Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych
18.07.2023
Zapraszamy do recenzji książki pt. "Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w 2022 roku. Autorem książki jest prof. Wojciech Woźniak z UŁ.
więcej o Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych
Para czarnych dziur w centrum galaktyki zdemaskowana
28.06.2023
Naukowcy, wśród których znalazł się profesor Stanisław Zoła z Obserwatorium Astronomicznego UJ, nie ustają w badaniach galaktyki aktywnej OJ 287. Wyniki międzynarodowego zespołu badawczego, opisane w najnowszym numerze czasopisma naukowego „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, przynoszą rewelacyjne informacje dotyczące wykrycia sygnału generowanego przez drugą supermasywną czarną dziurę znajdującą się w centrum tej odległej galaktyki.
więcej o Para czarnych dziur w centrum galaktyki zdemaskowana