Widok zawartości stron
Nauki ścisłe
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Nauki ścisłe
przedstawiamy nauki ścisłe mobilna
Para czarnych dziur w centrum galaktyki zdemaskowana
28.06.2023
Naukowcy, wśród których znalazł się profesor Stanisław Zoła z Obserwatorium Astronomicznego UJ, nie ustają w badaniach galaktyki aktywnej OJ 287. Wyniki międzynarodowego zespołu badawczego, opisane w najnowszym numerze czasopisma naukowego „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, przynoszą rewelacyjne informacje dotyczące wykrycia sygnału generowanego przez drugą supermasywną czarną dziurę znajdującą się w centrum tej odległej galaktyki.
więcej o Para czarnych dziur w centrum galaktyki zdemaskowana
przedstawiamy nauki ścisłe mobilna
Rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii
22.06.2023
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano technologie materiałowe magazynowania energii, które pozwolą uniezależnić się od zagranicznych dostawców drogich metali i grafitu potrzebnych do produkcji akumulatorów. Zaproponowane przez naukowców rozwiązania spełniają wymogi zielonej chemii, produkcja niektórych z nich nie pozostawia śladu węglowego, a prototypy akumulatorów wykazują porównywalne lub lepsze parametry od tych obecnie produkowanych.
więcej o Rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii
przedstawiamy nauki medyczne nauki ścisłe wydarzenia
Tydzień Mózgu 2023. Dieta, mikrobiom jelitowy i mózg
15.02.2023
Po przerwie spowodowanej pandemią Tydzień Mózgu wraca na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w formule stacjonarnej. Od 6 do 11 marca będziemy spotykali się w Auditorium Maximum UJ i rozmawiali o najważniejszym ludzkim organie. Tegoroczny Tydzień Mózgu upłynie pod hasłem "Interakcje pomiędzy dietą, mikrobiomem jelitowym a mózgiem".
więcej o Tydzień Mózgu 2023. Dieta, mikrobiom jelitowy i mózg
bionauki przedstawiamy nauki ścisłe mobilna
Możliwy przełom w leczeniu osteoporozy
08.02.2023
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali materiał, który pomoże odbudowywać ubytki kostne i jednocześnie może służyć jako nośnik leków na osteoporozę. Wynalazek może zrewolucjonizować leczenie osteoporozy, pozwala bowiem dostarczać leki o silnych skutkach ubocznych wyłącznie w chore miejsca, i tym samym odejść od stosowanego do tej pory podawania ogólnoustrojowego.
więcej o Możliwy przełom w leczeniu osteoporozy
nauki ścisłe mobilna
Czy maszyny nas przechytrzą?
08.12.2022
Miasta i ich sieci transportowe to złożone systemy społeczne. Mieszkańcy szukają sposobów, aby dotrzeć do i z pracy jak najszybciej, najtaniej, najwygodniej. Podejmujemy decyzje: zmieniamy godziny wyjazdu, trasy przejazdu, środki transportu, żeby jak najkrócej stać w korkach czy w zatłoczonym tramwaju. W podejmowaniu takich decyzji coraz lepsza staje się sztuczna inteligencja.
więcej o Czy maszyny nas przechytrzą?