Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

„Odpal kompa i daj lajka XD”, czyli językoznawcy wobec zmian w języku

20.02.2018
Czy językoznawcy nie są zbyt tolerancyjni wobec zmian w języku? A może przeciwnie, są zbyt konserwatywni, wciąż upierają się, że musi być tak, jak drzewiej bywało? Na te pytania, w specjalnym tekście dla www.NAUKA.uj.edu.pl, odpowiada dr hab. Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki UJ, autorka tekstów, z którymi zmagają się uczestnicy Dyktanda Krakowskiego.
więcej o „Odpal kompa i daj lajka XD”, czyli językoznawcy wobec zmian w języku

Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie

17.01.2018
Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej? W tym pytaniu często ukryta jest wątpliwość, co do sensu ich zachowania. Jak to możliwe, że... - pytamy. Taka perspektywa obecna jest też w naszym myśleniu o współczesnej Rosji, jej przywódcy i rzeszach obywateli - tych którzy popierają, a nawet kochają Władimira Władimirowicza Putina.
więcej o Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie

Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

05.01.2018
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. I do najpopularniejszych i tych nieco zapomnianych warto wrócić!
więcej o Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny

19.12.2017
Lekarze biją na alarm: więcej osób zagrożonych jest dziś zdrowotnymi konsekwencjami otyłości niż niedożywienia. Ale otyłość – co podkreśla na swym blogu Ewa Kopczyńska – to nie tylko kwestia zdrowia.
więcej o Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny

Silmido – wyspa zabójców Kim Ir Sena

12.12.2017
W 1968 roku grupa komandosów z Korei Północnej przedostało się przez granicę z misją zamordowania prezydenta Korei Południowej Park Chung-hee. Zostali powstrzymani. Niewiele osób wie, że Południe szykowało odwet.
więcej o Silmido – wyspa zabójców Kim Ir Sena

Dobroduszny?! Niekoniecznie. Sekretna historia świętego Mikołaja

05.12.2017
W wesołym, przedświątecznym nastroju zabieramy naszych czytelników w wyprawę śladami Mikołaja – jego kulturowych wcieleń i zagadek. Naszym przewodnikiem jest dr Maciej Czeremski z Instytutu Religioznawstwa UJ, autor bloga „Marka i mit”.
więcej o Dobroduszny?! Niekoniecznie. Sekretna historia świętego Mikołaja

AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

15.11.2017
Współtworzona przez badaczkę z UJ aplikacja w finale konkursu Digital Imagination Challenge! To powszechnie dostępne oprogramowanie na smartfony pozwoli np. osobom starszym w pełni cieszyć się filmem kinowym czy programem w telewizji.
więcej o AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu

09.11.2017
Wiele osób opowiada i zaśmiewa się do łez z dowcipów o skąpych Żydach, leniwych Murzynach, czy Polakach-złodziejach. Inni jednak, żarty tego typu uważają za niesmaczne, prymitywne, obraźliwe a nawet społecznie szkodliwe. Czy mają rację? Czy określone poczucie humoru może być niedopuszczalne z moralnego punktu widzenia?
więcej o Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu