Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

MŁODZIEŻOWE SŁOWA ROKU okiem językoznawcy

12.12.2019
Od czterech lat Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Laury zawsze zdobywają te wyrażenia, które – za pośrednictwem specjalnie przygotowanego formularza – zgłasza największa liczba osób. Czym tak naprawdę są najpopularniejsze młodzieżowe słowa? Jakie zjawiska społeczne odpowiadają za ich powstawanie? Jak radzi sobie z nimi język? O tegorocznym wyborze w kontekście społeczno-psychologicznym i językoznawczym opowiada dr Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ.
więcej o MŁODZIEŻOWE SŁOWA ROKU okiem językoznawcy

Historia pisana na nowo

04.12.2019
Powszechnie uważano, że kilkanaście wieków temu, na terenie ówczesnego Cesarstwa Bizantyjskiego, na ulicach Konstantynopola codziennie umierało kilka tysięcy osób. W ciągu krótkiego czasu nieznana wówczas choroba miała zmieść z powierzchni Europy blisko połowę jej mieszkańców. Dzisiaj wiemy już, że dane te są mocno przeszacowane. Zaraza Justyniana, bo to o niej mowa, istotnie wydarzyła się, ale jej „plony” wcale nie były tak wielkie, jak dotychczas uważano. Międzynarodowy zespół naukowców, którego członkiem jest historyk z Instytutu Historii UJ – dr Adam Izdebski, właśnie opublikował wyniki swoich badań, które rzucają zupełnie nowe światło na wydarzenia sprzed wieków.
więcej o Historia pisana na nowo

Gdzie kończy się ciało, a zaczyna umysł?

14.11.2019
Nie każdemu z łatwością przychodzi rozmyślanie o zawiłych zagadnieniach z pogranicza neuronauki poznawczej i badań behawioralnych. Wiele osób w ogóle zastanawia się, po co parać się takimi tematami i w jakim celu miałoby to pomóc ludzkości. Ucieleśnione poznanie? Usytuowana konceptualizacja? Co to właściwie jest? I po co to jest? Przy okazji zbliżającego się wykładu Prof. Winkielmana „Ucieleśniony język emocji. Jak umysł radzi sobie z uczuciami?” organizowanego w ramach cyklu Wielkie Pytania, uchylamy rąbka tajemnicy.
więcej o Gdzie kończy się ciało, a zaczyna umysł?

Disneyland dla turystów, czyli jak ocalić dziedzictwo kulturowe

25.10.2019
Stare Miasto w Krakowie promienieje. „Dziedzictwo ludzkości” wpisane na światową listę UNESCO kusi turystów ulotkami z nieskazitelnie odnowionymi kamienicami, równiutkim brukiem, pięknie oświetlonym zamkiem i urokliwymi uliczkami. Zachwycająca „wielka architektura” otrzymuje swój dawny splendor. Tak pokaźny, że – nierzadko – przewyższa jej oryginalny pierwotny stan. W jaki sposób mądrze badać i oglądać dziedzictwo, aby nie wpaść w pułapkę podziwiania martwych dekoracji?
więcej o Disneyland dla turystów, czyli jak ocalić dziedzictwo kulturowe

Co oznacza druga z rzędu Pokojowa Nagroda Nobla dla Afryki?

17.10.2019
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla po raz drugi z rzędu trafiła na Czarny Ląd. Mimo że premier Etiopii znajdował się na listach potencjalnych kandydatów, sporo osób liczyło na to, że tegoroczne wyróżnienie zostanie przyznane Grecie Thunberg bądź Wysokiemu Komisarzowi Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Co oznacza kolejny "afrykański" pokojowy Nobel dla kontynentu niemal nieustannie nękanego konfliktami zbrojnymi? Kim naprawdę jest Abiy Ahmed Ali? Wszelkie kwestie w tym temacie wyjaśnia prof. dr hab. Robert Kłosowicz - kierownik Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych.
więcej o Co oznacza druga z rzędu Pokojowa Nagroda Nobla dla Afryki?

Abiy Ahmed Ali z Pokojową Nagrodą Nobla 2019

14.10.2019
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla 2019 trafiła do premiera Etiopii Abiy'ego Ahmeda Ali za jego wysiłki dążące do osiągnięcia pokoju i międzynarodowej współpracy - w szczególności za jego inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiadującą Erytreą. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Norweskiego Komitetu Noblewskiego poprosiliśmy dr Małgorzatę Majewską z Zakładu Nowych Mediów Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.
więcej o Abiy Ahmed Ali z Pokojową Nagrodą Nobla 2019

Literacka Nagroda Nobla z akcentem biało-czerwonym

10.10.2019
W tym roku Akademia Szwedzka przyznał dwie Literackie Nagrody Nobla: za rok obecny oraz za 2018. Tegoroczną nagrodę otrzymał austriacki pisarz i poeta, Peter Handke. Za rok 2018 wyróżnienie dostała polska pisarka, Olga Tokarczuk. Obok Sienkiewicza, Reymonta, Miłosza i Szymborskiej Tokarczuk stała się piątym literackim Noblistą-Polakiem. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. dr hab. Annę Łebkowską, Wojciecha Bononowicza i dr Małgorzatę Majewską.
więcej o Literacka Nagroda Nobla z akcentem biało-czerwonym

Koncept niepokoju w badaniach doktoranta UJ

10.10.2019
Z okazji tegorocznej ceremonii wręczenia aż dwóch literackich Nagród Nobla zapraszamy do lektury tekstu popełnionego przez Sebastiana Brejnaka, doktoranta kulturoznawstwa na Wydziale Polonistyki UJ. Niepokój to nie tylko temat utworu autorstwa naszego doktoranta, ale również tytuł jego książki "Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia nieswojości". Gorąco zachęcamy do lektury!
więcej o Koncept niepokoju w badaniach doktoranta UJ