Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

„Krakowskie Potwory” okiem specjalisty

01.04.2022
"Krakowskie Potwory" to niedawno wyemitowany serial, który w zamyśle twórców opiera się na legendach pochodzących ze słowiańskiej mitologii. Na ile przedstawione w nim "słowiańskie" wątki zgodne są ze współczesną nauką i stanem badań w tym temacie? Zapraszamy do recenzji serialu autorstwa prof. dr. hab. Andrzeja Szyjewskiego z Instytutu Religioznawstwa Wydziału Filozoficznego UJ.
więcej o „Krakowskie Potwory” okiem specjalisty

24.03.2022
Rosyjska inwazja na Ukrainę ukazała słabość Grupy Wyszehradzkiej jako regionalnego forum współpracy podobnie myślących rządów. Milczenie V4 wskazuje, że Grupie nie udało się przezwyciężyć pogłębiających się podziałów między prorosyjską polityką Węgier a rosnącymi obawami pozostałych państw członkowskich związanymi z neoimperialistyczną postawą Rosji – pisze prof. Artur Gruszczak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Politolog z UJ: milczenie Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rosyjskiej agresji źle wróży dla przyszłości organizacji
Żywnościowe konstelacje [grafika interaktywna]

21.03.2022
Współczesne gospodarki i kultury jedzenia cechują się niespotykaną obfitością, różnorodnością i technologicznym zaawansowaniem. Jednocześnie jednak, w sytuacji szerokiego wyboru, raz po raz doświadczamy niepokojów i obaw związanych z codzienną dietą. Jaką rolę odgrywają obawy żywieniowe w stosowaniu niekonwencjonalnych, alternatywnych i nieformalnych kanałów zaopatrywania się w jedzenie? Na te i inne pytania odpowiada projekt dr Ewy Kopczyńskiej i Aleksandry Migalskiej z Instytutu Socjologii UJ.
więcej o Żywnościowe konstelacje [grafika interaktywna]
Niewidzialne Kolokwia - Wspólnota

18.03.2022
Wiosną tego roku stowarzyszenie Collegium Invisibile zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie Niewidzialne Kolokwia - Wspólnota. Od marca do czerwca Cafe nauka będzie patronowała temu wydarzeniu, którego głównym elementem są debaty popularnonaukowe z udziałem znamienitych gości. Pierwsza debata odbędzie się 31 marca.
więcej o Niewidzialne Kolokwia - Wspólnota
Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry

04.03.2022
Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła architekturę bezpieczeństwa międzynarodowego. Nie stanowi to jednak niespodzianki – przesłanki na temat przyszłych działań Putina można było dostrzec zarówno w jego dotychczasowych wypowiedziach, jak i działaniach, a także w kategorycznych przejawach negacji ze strony Zachodu – oceniają badacze z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry
Zabawą przeciwko wojnie

28.02.2022
24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. W tej ekstremalnie trudnej sytuacji chcemy dzielić się z opiniami i analizami naukowców naszej uczelni. Zachęcamy do lektury tekstu dr Małgorzaty Turczyk z Instytut Pedagogiki UJ o tym, jak złagodzić traumatyczne doświadczenie wojny wśród dzieci.
więcej o Zabawą przeciwko wojnie
Mądra Książka Roku 2021

23.02.2022
Kolejna edycja konkursu Mądra Książka Roku przed nami! Już siódmy raz współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów i autorek książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2021. A już w marcu głosowanie społeczności akademickiej naszej uczelni.
więcej o Mądra Książka Roku 2021

07.02.2022
Ukazanie się nowego przekładu powieści "Anne of Green Gables" L.M. Montgomery, znanej polskim czytelnikom pod tytułem "Ania z Zielonego Wzgórza", wzbudziło wiele kontrowersji. Co ciekawe, a jednocześnie charakterystyczne dla współczesnego odbioru literatury oraz dla miejsca powieści kanadyjskiej pisarki w sercach Polaków, dyskusja toczy się w większości nie na uniwersytetach, a w mediach społecznościowych, gdzie słyszalne są głosy „zwykłych" czytelników, zaś przede wszystkim – czytelniczek.
więcej o Przeprowadzka Ani? O najnowszym polskim tłumaczeniu "Anne of Green Gables" L.M. Montgomery