Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

15.11.2017
Współtworzona przez badaczkę z UJ aplikacja w finale konkursu Digital Imagination Challenge! To powszechnie dostępne oprogramowanie na smartfony pozwoli np. osobom starszym w pełni cieszyć się filmem kinowym czy programem w telewizji.
więcej o AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu

09.11.2017
Wiele osób opowiada i zaśmiewa się do łez z dowcipów o skąpych Żydach, leniwych Murzynach, czy Polakach-złodziejach. Inni jednak, żarty tego typu uważają za niesmaczne, prymitywne, obraźliwe a nawet społecznie szkodliwe. Czy mają rację? Czy określone poczucie humoru może być niedopuszczalne z moralnego punktu widzenia?
więcej o Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu

Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]

26.10.2017
23 października 2017 roku Uniwersytet Jagielloński gościł filozofa i badacza umysłu – prof. Daniela Dennetta. Jego wykład „Od bakterii do Bacha i z powrotem”, wygłoszony w ramach projektu Wielkie Pytania - przyciągnął rzesze słuchaczy. Dlaczego to właśnie Dennett wzbudził tak duże zainteresowanie?
więcej o Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]

Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

02.10.2017
Fajerwerki wiedzy, tęcze eksperymentów, błyski geniuszu i galaktyki uśmiechów. Tak było na tegorocznej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

Firmy (z) duszą

22.09.2017
Większość firm ściga się w opracowywaniu taktyk wyciskania ze swoich pracowników ostatnich soków. To wszystko oczywiście w ramach poprawy efektywności działania. Czy może być inaczej?
więcej o Firmy (z) duszą

Otwarte przestrzenie i zajęcia pod palmami. Czy taka może być nasza szkoła?

01.09.2017
Kreatywność, współpraca, rozwiązywanie praktycznych zadań i samodzielne poznawania świata - to hasła, które często pojawiają się w rozmowach o idealnej edukacji. Przyjrzyjmy się kilku szkołom, które wychodzą przed szereg i nie traktują ich jako wizji odległej przyszłości.
więcej o Otwarte przestrzenie i zajęcia pod palmami. Czy taka może być nasza szkoła?

Dwadzieścia lat po wojnie na Bałkanach

02.08.2017
W latach 1991-1995 między Chorwatami i Serbami toczyła się krwawa wojna domowa, która pochłonęła ponad 100 tysięcy ofiar, głównie cywilów. Od jej zakończenia trwają wysiłki zmierzające do zakopania podziałów i normalizacji. Jak to się udaje?
więcej o Dwadzieścia lat po wojnie na Bałkanach

Podróże z nauką w walizce

20.07.2017
Wszędzie można się natknąć na "coś" naukowego. Czasem wystarczą dwa kroki, by zobaczyć, jak w kuchni monotlenek diwodoru zmienia swój stan skupienia. Ale gdybyście mieli ochotę na dalsze i może nieco bardziej ekscytujące wyprawy, podpowiadamy piętnaście celów podróży, o których pisaliśmy na www.NAUKA.uj.edu.pl.
więcej o Podróże z nauką w walizce