* INSPIRACJE
* PORADY
* PRZYKŁADY
* DOŚWIADCZENIA
* MOŻLIWOŚCI
Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku
Seria "Przedstawiamy"

Dłuższe artykuły ukazujące się na stronie: www.nauka.uj.edu.pl. Wywiady, opinie i analizy. Do poczytania!
więcej oArchimedes i media

Centrum nauki dla każdego

Sukces Centrum Nauki Kopernik zainspirował do myślenia o otwarciu podobnych ośrodków w Polsce regionalnej. Czy temu zapałowi towarzyszy dyskusja, z której zrodzą się kształty nowych inwestycji?
więcej oEkspedycja EDOM 2015 - blog wyprawy badawczej

We wrześniu i październiku 2015 roku na stronie www.NAUKA.uj.edu.pl publikowaliśmy blog wyprawy archeologicznej w niedostępne góry Jordanii. „Ekspedycja EDOM 2015" to kolejna już naukowa podróż do krainy Edomitów.
więcej oFuturonauta

Konkurs na najlepsze teksty futurystyczno-naukowe. Ze 130 tekstów nadesłanych na organizowany przez CITTRU konkurs Futuronauta, 33 dostały się do ścisłego finał. Autorzy opowiadają nam w nich o bliskiej i odelgłej przyszłosci opisywanej z punktu widzenia, tego, co już teraz wie o niej NAUKA.
więcej oInfografika - krótki poradnik

Prezent dla wszystkich sympatyków www.NAUKA.uj.edu.pl – krótki poradnik tworzenia INFOGRAFIK, z pewnością przydatny w promocji własnych osiągnięć, projektów i badań. Pobierzcie, zamieszczajcie na swoich stronach i wykorzystujcie!
więcej oJak przebić się z nauką do mediów?

Dziennikarze nie interesują się pozytywnymi aspektami pracy naukowców – ich odkryciami i osiągnięciami. Prawdopodobnie większość z przedstawicieli polskiego środowiska naukowego podziela powyższy pogląd. Moim celem jest przekonanie państwa jak bardzo jest on błędny.
więcej oJak sprzedać potrójne DNA?

Świat komercyjnej promocji zasadniczo różni się od świata nauki. Jednak refleksje wynikające z obserwacji współczesnej reklamy mogą okazać się pouczające także dla promowania wiedzy.
więcej oMiędzy nauką a fantastyką, albo romans badacza z przyszłością

Jesteśmy podobni. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że jesteśmy jednej krwi – naukowcy i fantaści, odkrywcy i twórcy. Nauka i fantastyka przyciągają ten sam typ umysłów. Ludzi, których fascynują konstrukcje, pomysły, szczegóły i granice niemożliwego. Czytelnik fantastyki lub pisarz fantasta jest w gruncie rzeczy badaczem na wakacjach.
więcej oNIMB

Czasopismo, którego profil tak określali jego twórcy "To NAUKA zajmuje w NIMBie czołowe miejsce. To jej rozwojowi są podporządkowane teksty dotyczące innowacyjności, promocji i popularyzacji wiedzy, komunikacji internetowej itp. Te elementy (nie pomijając oczywiście samych badań i dydaktyki) tworzą zręby nowoczesnej nauki, a NIMB – taką mamy nadzieję - stał się centrum informacji i inspiracji dla rozwoju naukowych karier.
NIMB ukazywał się do roku 2013.
więcej oPowieść SF jako eksperyment

Do pewnego stopnia dwie sfery działalności człowieka – naukowa i literacka – są podobne. Wszak obie odkrywają tajemnice otaczającej nas rzeczywistości. I choć posługują się odmiennymi narzędziami, to jednak możliwość ich współdziałania istnieje.
więcej o„Zabronione – dozwolone" czyli prawo autorskie dla naukowców

Ochrona prawna dzieł naukowych, kwestie współautorstwa, ochrona wyników badań, możliwości korzystania z materiałów internetowych – o te i wiele innych zagadnień pytaliście dr Krzysztofa Felchnera z Katedry Prawa Własności Intelektualnej UJ. Zarówno naukowców, jak i doktorantów oraz studentów zachęcamy do studiowania odpowiedzi, które rozwieją wątpliwości.
więcej o