Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Krótki poradnik tworzenia infografik

Krótki poradnik tworzenia infografik

Prezent dla wszystkich sympatyków www.NAUKA.uj.edu.pl – krótki poradnik tworzenia INFOGRAFIK – z pewnością przydatny w promocji osiągnięć, projektów i badań. Pobierajcie, zamieszczajcie w sieci i wykorzystujcie!

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Wawrzyniec Święcicki, wybitny ilustrator, współpracownik Gazety Wyborczej i twórca wielu znakomitych infografik stworzył dla nas ten przewodnik po świecie infografik. Udostępniamy go bezpłatnie na otwartej licencji Creative Commons. Publikacja ta jest doskonałym uzupełnieniem majowych warsztatów „Infografik w promocji nauki" oraz wsparciem dla wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie „Infografika.Nauka.UJ".

Zobacz także: Naukoskop - infografiki naukowe

Czytajcie poradnik, używajcie rekomendowanych w nim metod i technik, unikajcie błędów na które wskazuje autor i cieszcie się tworzeniem własnych infografik. Wraz z dostępem do darmowego oprogramowania online (patrzcie na końcu poradnika) - jak nigdy dotąd, jest to teraz możliwe.

INFOGRAFIKA - krótki poradnik
 

Na co zwraca uwagę poradnik, czyli skrót dla leniwych i zapracowanych

Dlaczego infografika?

Niewielu ludziom chce się zagłębiać w długie teksty czy oglądać filmy. Stąd właśnie bierze się rosnąca popularność infografiki jako atrakcyjnej formy przekazywania informacji, często bardzo skomplikowanych. Dobrze opracowana infografika przyciąga uwagę widza już samą formą graficzną. Czytelnik stykając się z długi tekstem, któremu towarzyszy infografika, w większości przypadków najpierw ogląda infografikę. Robi tak, ponieważ spodziewa się, że umożliwi mu ona szybkie i łatwe zrozumienie problemu. Jeśli będzie usatysfakcjonowany, bo temat go zainteresuje lub spodoba mu się koncept infografiki może go to zachęcić do przeczytania tekstu, na który w innej sytuacji nie poświęciłby uwagi. Nawet jeżeli tak się nie stanie, zyskiem jest zapoznanie się z zawartością samej infografiki.

Ciekawa i dobrze skonstruowana na potrzeby internetu infografika może też mieć potencjał wirusowy. Oznacza to, że będąc często cytowana może bardzo szybko i szeroko rozprzestrzeniać się w internecie, a więc aktywnie docierać do szerokiego kręgu odbiorców.

 

Dobra infografika, czyli…

Infografiki pozwalają w prosty i ciekawy sposób przedstawić fakty lub idee jednocześnie zwracając
uwagę na zależność pomiędzy prezentowanymi danymi. Mogą za pomocą obrazów uzupełnionych niezbędną ilością tekstu, opowiadać złożoną historię.

  • To na grafice powinien spoczywać główny ciężar przedstawienia problemu. Jednak zazwyczaj niezbędny jest komentarz słowny - ograniczający się przynajmniej do tytułu i ułatwiający szybkie zidentyfikowanie kluczowych informacji. Nie należy dążyć do wyeliminowania tekstu z infografiki za wszelką cenę. Priorytetem jest dostarczenie czytelnikowi łatwej do zrozumienia informacji, a nie skomplikowanego rebusu.
  • Głównym środkiem przekazu w infografice jest obraz. Dzięki temu informacje w niej zawarte szybko i bez zbędnego wysiłku są odczytywane przez mózg czytelnika. Emocje wywołane przez obraz dodatkowo mogą stymulować mózg do efektywniejszej pracy, wywoływać większe zainteresowanie.
  • Infografika jest powszechnie zrozumiała, ponieważ posługuje się uniwersalnym kodem - obrazami. Dzięki temu w większym stopniu niż język pisany jest w stanie pokonać bariery związane z wykształceniem, znajomością języka, brakiem wyobraźni itp. W  łatwy sposób pomaga coś zrozumieć lub odkryć.
  • Infografika ukazuje trudne do zaobserwowania zależności między informacjami.
  • Infografika powinna móc funkcjonować samodzielnie - nawet po oddzieleniu od głównego tekstu (np. artykułu) powinna być zrozumiała, zawierać informacje wyjaśniające zjawisko lub jakiś jego aspekt od początku do końca (jak zdanie zaczynające się od dużej litery a kończące kropką).
  • Infografika ułatwia koncentrację na elementach, mających istotne znaczenie.

….po więcej sięgnijcie do poradnika i zobaczcie także...

Inspirujące infografiki naukowe

Ciekawe? Przeczytaj także: Najlepsze w 2016!

Polecamy również
Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych