Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Nowy pogański związek wyznaniowy? O rodzimowiercach słowiańskich

09.02.2024
W ostatnich dniach głośno o rodzimowiercach słowiańskich; pod koniec stycznia, po kilku latach starań, został wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MSWiA Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich Ród. O komentarz na ten temat poprosiliśmy dr Joannę Malitę-Król z Instytutu Religioznawstwa UJ.
więcej o Nowy pogański związek wyznaniowy? O rodzimowiercach słowiańskich
Naukowcy z UJ pracują nad kluczem do dłuższego życia

22.12.2023
Co robić, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? To ważne pytanie staje się szczególnie istotne w ostatnim czasie ze względu na postępujące starzenie się naszego społeczeństwa. Na łamach czasopisma "GeroScience" ukazał się artykuł, w którym interdyscyplinarny zespół badaczy, w skład którego wchodzą również naukowcy z UJ, przedstawił receptę na dłuższe i lepsze życie.
więcej o Naukowcy z UJ pracują nad kluczem do dłuższego życia
Co symbolizuje Chanuka?

14.12.2023
Na czym polega żydowskie Święto Poświęcenia, dlaczego trwa ono osiem dni i skąd wziął się zwyczaj zapalania świeczek chanukowych? Wyjaśnia dr Barbara Krawcowicz z Zakładu Filozofii i Socjologii Religii UJ.
więcej o Co symbolizuje Chanuka?
Czy zbyt intensywna depilacja okolic intymnych zwiększa ryzyko infekcji?

30.11.2023
Depilacja okolic intymnych może wydawać się zabiegiem mającym znaczenie tylko i wyłącznie dla subiektywnego poczucia estetyki. Czy jednak jest tak w istocie? O znaczeniu usuwania włosów łonowych dla naszego zdrowia pisze dr hab. Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ.
więcej o Czy zbyt intensywna depilacja okolic intymnych zwiększa ryzyko infekcji?
Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne w Polsce - 09.10.23 [komentarz]

11.10.2023
Polska należy do krajów położonych z dala od obszarów aktywnych sejsmicznie (asejsmicznych). Zagrożenie trzęsieniami ziemi w Polsce jest uważane za nieistotne, dlatego też polskie normy budowlane nie przewidują w ogóle takiego ryzyka. A jednak, wieczorem 9 października 2023 r. mieszkańcy południowej Małopolski i Podkarpacia wyraźnie poczuli kołysanie się ziemi. Incydent ten komentuje prof. Mariusz Kędzierski – dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne w Polsce - 09.10.23 [komentarz]
Naukowcy odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z pulsara

10.10.2023
Naukowcy korzystający z obserwatorium H.E.S.S. w Namibii odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z martwej gwiazdy zwanej pulsarem. Energia fotonów tego promieniowania sięga 20 teraelektronowoltów, czyli mniej więcej dziesięć bilionów razy więcej niż energia fotonów światła widzialnego. Jak donosi międzynarodowy zespół w czasopiśmie Nature Astronomy - obserwacja ta jest trudna do pogodzenia z teorią powstawania promieniowania gamma wysokich energii w pulsarach.
więcej o Naukowcy odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z pulsara
Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla

08.10.2023
W czwartkowe popołudnie poznaliśmy laureata tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę norweskiemu pisarzowi Jonowi Fosse. Decyzję Akademii komentuje dla nas mgr Andrzej Dziedzic z Katedry Nordystyki Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla

06.10.2023
W piątek 6 października Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla. Tegoroczną laureatką została irańska aktywistka na rzecz obrony praw człowieka, Narges Mohammadi. Wybór Komitetu komentuje dla nas dr Mateusz M.P. Kłagisz z Instytutu Orientalistyki Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi