Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Wymieranie dinozaurów – nowe odkrycia naukowców

11.10.2021
Ostatnie doniesienia naukowców opublikowane w Nature Communications sugerują, że dinozaury zaczęły wymierać jeszcze przed ich finalnym zniknięciem z Ziemi. Komentarza w tej kwestii udziela dr hab. Bogusław Kołodziej z Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Wymieranie dinozaurów – nowe odkrycia naukowców
Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla

07.10.2021
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła w ręce Abdulrazaka Gurnah, pisarza z Tanzanii, który skupia się na losach współczesnych uchodźców i imigrantów. O laureacie i jego twórczości piszą dla nas naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla
Nobel z chemii dla organicznych katalizatorów

06.10.2021
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Benjaminowi Listowi i Davidowi W.C. MacMillanowi za opracowanie niezwykłego narzędzia do budowy cząsteczek, czyli organokatalizy. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy badaczy z Wydziału Chemii UJ.
więcej o Nobel z chemii dla organicznych katalizatorów
Nobel z fizyki dla zmian klimatycznych

05.10.2021
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Syukuro Manabe, Klausowi Hasselmannowi i Giorgio Parisiemu za przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych systemów fizycznych. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz z Wydziału Geografii i Geologii.
więcej o Nobel z fizyki dla zmian klimatycznych
Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury

04.10.2021
Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie fizjologii lub medycyny trafiła do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. O komentarz do decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy prof. Tomasza Brzozowskiego z Zakładu Fizjologii Doświadczalnej UJ CM oraz prof. Agatę Ptak-Belowską z Pracowni Genetyki i Biologii Molekularnej UJ CM.
więcej o Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury
Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

04.10.2021
Trwa Tydzień Noblowski 2021. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2021 - komentarze
Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach - decyzja parlamentu PE

23.09.2021
16 września Parlament Europejski przyjął Rezolucję w sprawie przyspieszenia działań mających na celu zaprzestanie wykorzystywania zwierząt w badaniach naukowych. Kwestię tę komentuje prof. dr hab. Alicja Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ, członkini Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach.
więcej o Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach - decyzja parlamentu PE
Kryształy czasowe podbijają świat nauki

07.09.2021
Jakiś czas temu firma Google skonstruowała pierwszy dyskretny kryształ czasowy w komputerze kwantowym, tym samym otwierając kolejne możliwości badań nieznanych nam obszarów fizyki. O tym, jak nowa kwantowa faza materii odkryta przez polskiego naukowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego podbija świat nauki piszą badacze z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o Kryształy czasowe podbijają świat nauki