Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Kiedy słuch widzi rytm [video]

09.01.2017
Badania naukowców z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazują, że dokładnie ta sama część kory mózgowej, która u słyszących odpowiada za rytm, u głuchych całkowicie przełącza się na wzrok.
więcej o Kiedy słuch widzi rytm [video]
Okołoświąteczny rytuał kula

22.12.2016
Grudzień – miesiąc emocjonującego oczekiwania oraz świętowania Bożego Narodzenia i nowego roku. A może bardziej czas nieposkromionej konsumpcji, wielkiej ilości (często niepotrzebnych) prezentów dla osób bliższych i dalszych? O grudniowych dylematach pisze Anna Sarzyńska, doktorantka w Instytucie Socjologii UJ.
więcej o Okołoświąteczny rytuał kula
Skąd wzięło się 12 dań wigilijnych?

21.12.2016
Skąd się wzięło dwanaście dań wigilijnych? Co oznacza, że ryby podawane były „na szaro” oraz co jadano na Dolnym Śląsku, a co na przykład w domach kaszubskich? Wyjaśnia dr hab. Tadeusz Czekalski z Instytutu Historii UJ.
więcej o Skąd wzięło się 12 dań wigilijnych?
Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.3

28.11.2016
Ostatni fragment rozmowy z dr Katarzyną Kuras z Instytutu Historii UJ, która opowiada o dzieciach i polskiej królowej Francji, o dworskiej wolności, celebrytach oraz... konfiturach Marysieńki.
więcej o Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.3
Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.2

21.11.2016
Kolejna część wprowadzenia na salony magnackie. Dr Katarzyna Kuras opowiada m.in. o pozycji kobiet, przejażdżkach zamknięta karetą, straszliwych waporach i pułapkach we włosach.
więcej o Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.2
Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.1

17.11.2016
Od pytania o zderzenie polskiego sarmatyzmu z zachodnim stylem życia, po kwestie higieny, kulinariów i relacji męsko-damskich; dzięki dr Katarzynie Kuras zaglądamy do apartamentów, sal balowych, gabinetów i ogrodów polskiej arystokracji.
więcej o Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku, cz.1
Sztuka światła i jej filozoficzne znaczenie

07.11.2016
Co może zrobić artysta by przekazać w dziele treści symboliczne i filozoficzne? Na to i wiele innych pytań odpowiada dr Paulina Tendera w projekcie badawczym „Nowe Światło. O filozoficznych zagadnieniach współczesnej sztuki światła”.
więcej o Sztuka światła i jej filozoficzne znaczenie
Artystyczne oblicze matematyki

04.11.2016
Ada Pałka prowadzi badania, w których nauka łączy się ze sztuką. Przedmiotem jej zainteresowań jest rzutowanie anamorficzne.
więcej o Artystyczne oblicze matematyki