Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Tajemnice domu Lucasa Asicony

29.09.2016
W 2003 roku Lucas Asicona, mieszkaniec Chajul, niewielkiego miasta w Gwatemali, postanowił przeprowadzić remont swojego domostwa. Kiedy usunął ze ścian wierzchnie warstwy tynku, jego oczom ukazały się kolorowe malowidła.
więcej o Tajemnice domu Lucasa Asicony
Nowa technologia rozpoznawania autyzmu

13.09.2016
Za pomocą tabletu, z 93 proc. trafnością, można zidentyfikować symptomy autyzmu. Wskazują na to badania Anny Anzulewicz z Instytutu Psychologii UJ i jej współpracowników. Wyniki ich analiz opublikowało czasopismo Scientific Reports.
więcej o Nowa technologia rozpoznawania autyzmu
Nea Pafos - w poszukiwaniu antycznych skarbów

23.08.2016
Rozpoczął się szósty sezon wykopalisk, jakie naukowcy i studenci UJ prowadzą w Nea Pafos na Cyprze.
więcej o Nea Pafos - w poszukiwaniu antycznych skarbów
Dyskusja otwierająca oczy i głowę

09.08.2016
Od kilku lat Towarzystwo Doktorantów UJ organizuje Salon Gigantów, w czasie którego wybierana jest najlepsza popularnonaukowa prezentacja doktoranta z UJ.
więcej o Dyskusja otwierająca oczy i głowę
O poszukiwaniu sensów mówi prof. Marcela Świątkowska

04.07.2016
"Rozmyślając nad tematem doktoratu (...) zdałam sobie sprawę z tego, że warto byłoby zająć się czymś związanym z werbalizacją emocji. Stąd moje zainteresowanie wykrzyknikami."
więcej o O poszukiwaniu sensów mówi prof. Marcela Świątkowska
Metafizyka światła w sztuce współczesnej

13.06.2016
Czym jest sztuka światła? Jakie trendy filozoficzne stanowią jej fundament? Tym zagadnieniami zajmuje się w swoich badaniach dr Paulina Tendera z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.
więcej o Metafizyka światła w sztuce współczesnej
Bezmięsni starożytni

03.06.2016
Gazeta Wyborcza publikuje wywiad z Damianem Miszczyńskim z Instytutu Filologii Klasycznej UJ. Bada on zagadnienie wegetarianizmu wśród starożytnych Greków i Rzymian.
więcej o Bezmięsni starożytni
Kto jest temu winny?

16.05.2016
Badania prowadzone przez polsko-hiszpański zespół psychologów wyjaśniają dlaczego w momentach kryzysu ludzie poszukują konkretnych grup, na które mogą wskazać jako tych, którzy są winni kryzysowej sytuacji.
więcej o Kto jest temu winny?