Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

1pytanie: Czym są JOW-y?

21.05.2015
Jednomandatowe Okręgi Wyborcze (JOW-y) to pojęcie, wokół którego toczą się rozmowy milionów Polaków. Czy jednak dobrze wiemy, o czym mówimy, popierając taką czy inną propozycję polityków? Kwestie te stara się naświetlić dr hab. Wojciech Słomczyński z Instytutu Matematyki oraz Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ.
więcej o 1pytanie: Czym są JOW-y?

Wzrok i mózg

14.05.2015
Czy wyostrzenie wzroku wpływa na plastyczność ludzkiego mózgu? – pytają badacze z działającego na UJ - Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB).
więcej o Wzrok i mózg

Harajuku, Tokio, Japonia

28.04.2015
Harajuku – jedna z dzielnic Tokio, cieszy się wizerunkiem miejsca, stanowiącego mekkę mody, zwłaszcza tej szalonej, ekscentrycznej, subkulturowej.
więcej o Harajuku, Tokio, Japonia

Powieść SF jako eksperyment

22.04.2015
Do pewnego stopnia dwie sfery działalności człowieka – naukowa i literacka – są podobne. Wszak obie odkrywają tajemnice otaczającej nas rzeczywistości. I choć posługują się odmiennymi narzędziami, to jednak możliwość ich współdziałania istnieje.
więcej o Powieść SF jako eksperyment

po Cafe Nauka: Choroba to nasza cecha, taka... jak wiele innych

22.04.2015
Mówienie o chorobie wywołuje emocje. Przekonaliśmy się o tym uczestnicząc w kolejnym spotkaniu z cyklu Cafe Nauka.
więcej o po Cafe Nauka: Choroba to nasza cecha, taka... jak wiele innych

Archimedes i media

21.04.2015
Fascynująca historia odcyfrowywania starożytnego manuskryptu Archimedesa zaczęła się 29 października 1998 roku, kiedy nieznany nabywca zakupił to dzieło za kwotę 2 200 000 dolarów.
więcej o Archimedes i media

Afrykański katolicyzm lokalnie i globalnie

20.04.2015
W czerwcu 2015 roku ukaże się książka dr Anny Niedźwiedź, podsumowująca badania nad religijnością w Afryce Zachodniej.
więcej o Afrykański katolicyzm lokalnie i globalnie

Audiodeskrypcja - humanistyka pragmatyczna

17.04.2015
Dr Anna Jankowska prowadzi badania nad audiodeskrypcją – metodą udostępniającą osobom niewidomym i niedowidzącym kulturę wizualną.
więcej o Audiodeskrypcja - humanistyka pragmatyczna