Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Dawno temu na Górze Zyndrama [video]

31.08.2015
Pozostałości architektury kamiennej z epoki brązu odkryte w polskich Karpatach
więcej o Dawno temu na Górze Zyndrama [video]

1pytanie: Marchewka na balkonie. Ale po co?

20.07.2015
Dlaczego w miastach coraz popularniejsza staje się własna hodowla warzyw i owoców, robienie serów, przetworów i nalewek? Skąd ten powrót do tradycji? Odpowiada dr Ewa Kopczyńska z Instytutu Socjologii UJ.
więcej o 1pytanie: Marchewka na balkonie. Ale po co?

W krainie Edomitów

10.07.2015
W okolicach jordańskiej miejscowości At-Tafila archeolodzy z UJ spodziewają się odnaleźć ślady obecności człowieka od epoki kamienia do czasów rzymskich.
więcej o W krainie Edomitów

Archeolodzy czytają Darwina

19.06.2015
Badania nad ewolucją ludzkości nie dotyczą tylko aspektów biologicznych, ale także kulturowych. Zagadnienie to wyjaśnia dr Marcin Przybyła – archeolog z UJ.
więcej o Archeolodzy czytają Darwina

Odcienie świadomości

15.06.2015
Dlaczego raz zauważymy siedzącego w oknie kota, a innym razem nie, chociaż tam był? Psychologowie z UJ wyjaśniają w jaki sposób nieświadome staje się świadome.
więcej o Odcienie świadomości

„Mierzyli nas. Pytali o choroby. Badali wszystko"

26.05.2015
PAP Nauka w Polsce relacjonuje badania zbiorów Institut für Deutsche Ostarbeit. Ujawniają one nieznane informacje dotyczące nazistowskiej polityki narodowościowej na Podhalu.
więcej o „Mierzyli nas. Pytali o choroby. Badali wszystko"

1pytanie: Czym są JOW-y?

21.05.2015
Jednomandatowe Okręgi Wyborcze (JOW-y) to pojęcie, wokół którego toczą się rozmowy milionów Polaków. Czy jednak dobrze wiemy, o czym mówimy, popierając taką czy inną propozycję polityków? Kwestie te stara się naświetlić dr hab. Wojciech Słomczyński z Instytutu Matematyki oraz Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ.
więcej o 1pytanie: Czym są JOW-y?

Wzrok i mózg

14.05.2015
Czy wyostrzenie wzroku wpływa na plastyczność ludzkiego mózgu? – pytają badacze z działającego na UJ - Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB).
więcej o Wzrok i mózg