Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

18.05.2017
"Doskonale pamiętam trudności, jakie w dzieciństwie sprawiało mi rozpoznawanie bohaterów i bohaterek azjatyckich filmów o karate" - rozpoczyna swoje rozważania o "efekcie innej rasy", Joanna K. Malinowska, zdobywczyni Nagrody Naukowej czasopisma „Filozofia w Praktyce”.
więcej o Dlaczego przedstawiciele innej rasy wyglądają dla nas tak samo (i my dla nich też)?
Nieśmiertelność już za 30 lat?

10.05.2017
Ray Kurzweil, wpływowy futurolog – człowiek, który trafnie przewidział pojawienie się bezprzewodowego internetu, dziś formułuje kolejną, rewolucyjną wizję przyszłości: od 2045 roku człowiek będzie mógł żyć wiecznie. Bzdury! A może Kurzweil ma jakieś przekonujące argumenty na poparcie swego twierdzenia?
więcej o Nieśmiertelność już za 30 lat?
Co działo się 5000 lat temu w Delcie Nilu?

25.04.2017
W marcu 2017 roku naukowcy z Instytutu Archeologii UJ rozpoczęli kolejny sezon badawczy w Egipcie, na stanowisku Tell el-Murra, zlokalizowanym we wschodniej części Delty Nilu.
więcej o Co działo się 5000 lat temu w Delcie Nilu?
Czy fundamentalistyczna wiara wpływa na radzenie sobie ze stresem?

15.03.2017
Niezachwiana, bezdyskusyjna wiara i silne religijne przekonania mogą mieć znaczenie w sytuacji wyboru właściwego rozwiązania i podejmowania decyzji. Czy tak dzieje się również w trudnych chwilach, niekoniecznie związanych z religijnością? Zagadnienia te analizowali naukowcy z Instytutu Psychologii UJ.
więcej o Czy fundamentalistyczna wiara wpływa na radzenie sobie ze stresem?
Marihuana, podglądanie umysłu i nie tylko. Tydzień Mózgu 2017! [video]

09.03.2017
Od "zioła, które leczy", po seksoholizm, alkohol i myszy. Krakowski Tydzień Mózgu 2017 wypadł imponująco
więcej o Marihuana, podglądanie umysłu i nie tylko. Tydzień Mózgu 2017! [video]
Sztuka w smartfonie. Sztuka dla każdego [video]

20.02.2017
Każdy może bez przeszkód zwiedzać i podziwiać dzieła sztuki. Każdy, biorąc także pod uwagę ludzi niewidzących i niesłyszących. Pomocą służy aplikacja OPENArt.
więcej o Sztuka w smartfonie. Sztuka dla każdego [video]
Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" [video]

06.02.2017
W 2015 roku odnotowano w Polsce 800 tys. przestępstw, 305 tys. osób było podejrzanych o naruszenie prawa. Czy to dużo, czy mało? Na pewno to liczba znacząca na tyle, że warto wniknąć głębiej w tematykę, w proces stawania się przestępcą, ale i bycia ofiarą. Zajmowaliśmy się tym na kolejnym spotkanie z cyklu Cafe Nauka.
więcej o Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" [video]
Starożytne Nea Pafos odsłania swe oblicze

13.01.2017
Szósty sezon ekspedycji Instytutu Archeologii UJ w antycznym, cypryjskim mieście Nea Pafos przyniósł nowe odkrycia. Zrodził też nowe pytania dotyczące tego, kluczowego w starożytnym świecie, ośrodka władzy, handlu i religii.
więcej o Starożytne Nea Pafos odsłania swe oblicze