Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Punkt zwrotny w badaniach nad kamuflażem nowotworów

30.10.2015
W artykule opublikowanym przez "Structure" zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z UJ, odsłania budowę białek odpowiedzialnych za maskowanie się nowotworów.
więcej o Punkt zwrotny w badaniach nad kamuflażem nowotworów

Ewolucja zilustrowana

27.10.2015
Chcąc odczarować abstrakcyjną naturę biologii ewolucyjnej – badacze postanowili obrócić ją w kolorową opowieść o zmieniającym się życiu i napędzających te zmiany procesach genetycznych.
więcej o Ewolucja zilustrowana

Tropem zagadek mózgu

19.10.2015
Nasz mózg jest bardziej elastyczny niż dotąd mogliśmy uważać. Ta jego plastyczność może odpowiadać za sukces cywilizacyjny Homo sapiens. Takie przypuszczenia potwierdzają badania psychologów z UJ.
więcej o Tropem zagadek mózgu

Radio Kraków: Dobór płciowy - to się opłaca! [posłuchaj]

17.08.2015
Dr Łukasz Michalczyk z UJ jest członkiem zespołu badającego wpływ doboru płciowego na jakość populacji. Jak się okazuje istnienie samców ma sens!
więcej o Radio Kraków: Dobór płciowy - to się opłaca! [posłuchaj]

Nauka, kawa, podróże. Wywiad zapowiadający publikację "Z naukowcami o nauce"

06.08.2015
Obszerny wywiad z prof. Ryszardem Laskowskim, biologiem z UJ. Opowiada on w nim m.in. o pożytkach z rozwiązania zakładów w instytucie oraz o swych wyprawach w tropiki.
więcej o Nauka, kawa, podróże. Wywiad zapowiadający publikację "Z naukowcami o nauce"

Jak Szurpek odrębny wzbił się ponad chmury

03.08.2015
Gazeta Wyborcza publikuje obszerny wywiad z dr Agatą Kołodziejczyk. Wysłany przez nią balon naukowy dotarł 28 km ponad Ziemię.
więcej o Jak Szurpek odrębny wzbił się ponad chmury

1pytanie: Jak rośliny radzą sobie ze skrajnościami pogodowymi?

30.07.2015
O tym, jak rośliny zmagają się z upałem i nadmiarem wody opowiada Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin.
więcej o 1pytanie: Jak rośliny radzą sobie ze skrajnościami pogodowymi?

Cztery żywioły geologii

17.07.2015
Tales stawiał na wodę, Heraklit na ogień, a Anaksymenes w powietrzu widział sedno świata. Autorki zaś Czterech żywiołów geologii, dodając do tego zestawu ziemię, w ich połączeniu dostrzegają naturalną siłę kształtującą świat.
więcej o Cztery żywioły geologii