Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Rak szyjki macicy. Na drodze ku zapobieganiu przerzutom

04.01.2016
Główną trudność w leczeniu raka szyjki macicy stanowi zbyt późne rozpoznanie choroby, związane z wystąpieniem przerzutów. Wyniki badań prowadzonych w Collegium Medicum UJ rzucają nowe spojrzenie na blokowanie przerzutów tej choroby.
więcej o Rak szyjki macicy. Na drodze ku zapobieganiu przerzutom

23.12.2015
Rozmowa osobista, prawdziwa, szczera, wpisująca się w świąteczny klimat myślenia o ludziach - tych bliskich i dalekich, tych pokrzywdzonych i tych, którym można pomóc. O pasji i marzeniach opowiada biolog, prekursorka badań nad "sztuczną skórą" dr hab. Justyna Drukała z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o O sztucznej skórze, małym Mateuszku i fascynacji nauką - wywiad z dr hab. Justyną Drukałą

Nie tylko pszczoły odpowiadają za zapylanie

03.12.2015
To pszczoły zwykle utożsamiane są zapylaniem roślin. Jak się okazuje z badań, w których uczestniczyli naukowcy z Instytutu Nauk o Środowisku UJ równie skutecznymi "zapylaczami" są inne organizmy.
więcej o Nie tylko pszczoły odpowiadają za zapylanie

Kraków: Ponad 100 dni upałów w roku. To możliwe.

02.12.2015
W Paryżu szczyt klimatyczny i debata, jak ograniczyć ocieplenie na naszym globie o 2 stopnie Celsjusza. A w Krakowie naukowcy publikują prognozy dotyczące wpływu zmian klimatu na miasta naszego regionu, między innymi stolicę Małopolski.
więcej o Kraków: Ponad 100 dni upałów w roku. To możliwe.

Geny i mieszanie się gatunków

24.11.2015
Przenikanie genów z jednego gatunku do innego i potencjalne skutki tego procesu – to zagadnienia, którym przygląda się dr hab. Wiesław Babik, biolog z Instytutu Nauk o Środowisku UJ, laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki.
więcej o Geny i mieszanie się gatunków

1pytanie: HPV – z czym mamy do czynienia?

13.11.2015
Czy głosując za lub przeciw szczepieniom na HPV, wiemy z czym mamy do czynienia?
więcej o 1pytanie: HPV – z czym mamy do czynienia?

Punkt zwrotny w badaniach nad kamuflażem nowotworów

30.10.2015
W artykule opublikowanym przez "Structure" zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z UJ, odsłania budowę białek odpowiedzialnych za maskowanie się nowotworów.
więcej o Punkt zwrotny w badaniach nad kamuflażem nowotworów

Ewolucja zilustrowana

27.10.2015
Chcąc odczarować abstrakcyjną naturę biologii ewolucyjnej – badacze postanowili obrócić ją w kolorową opowieść o zmieniającym się życiu i napędzających te zmiany procesach genetycznych.
więcej o Ewolucja zilustrowana