Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Tydzień Noblowski 2022 - komentarze

03.10.2022
Trwa Tydzień Noblowski 2022. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2022 - komentarze
Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ

01.10.2022
Po dwuletniej przerwie Małopolska Noc Naukowców wróciła na Uniwersytet Jagielloński. W ostatni piątek września uniwersyteckie sale wykładowe i laboratoria zapełniły się dziećmi i młodzieżą.
więcej o Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ
Jak światło w nocy wpływa na dzikie zwierzęta?

31.08.2022
Zegary biologiczne mają ogromny wpływ na biochemię, biologię komórek, fizjologię oraz zachowanie wszystkich organizmów żywych. Szczególnie wyraźnie możemy obserwować ich działanie u ptaków. Te regularność zachowań, zsynchronizowana z sygnałami środowiskowymi ma jednak dziś wielki problem – szybko wzrastająca presja ze strony człowieka, a zwłaszcza zanieczyszczenie światłem, w ogromnym stopniu zakłóca te sygnały. O konsekwencjach takiego stanu rzeczy oraz o badaniach eksperymentalnych, które je analizują pisze dr Joanna Sudyka z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Jak światło w nocy wpływa na dzikie zwierzęta?
Przyroda jako ściek – refleksje nad katastrofą ekologiczną Odry

25.08.2022
W jaki sposób zmiany klimatyczne wpłynęły i wpływają na katastrofę ekologiczną Odry? Z czym wiąże się obecność martwego materiału biologicznego na jej dnie? Jak wyglądają przyszłe rokowania dla tej rzeki? Na te, a także na inne pytania odpowiada prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Przyroda jako ściek – refleksje nad katastrofą ekologiczną Odry
Co kryje się w wodzie?

24.08.2022
W obliczu trwającej na Odrze katastrofy ekologicznej w przestrzeni publicznej pojawia się wiele pytań, niedopowiedzeń oraz wątpliwości odnoszących się do metod analitycznych, jakimi poddawano próbki skażonej wody. Nie mniej kontrowersji wiąże się także z zaobserwowaniem w niej gatunków wywołujących toksyczne zakwity. Kwestię metod analizy próbek oraz skutków i konsekwencji pojawienia się niebezpiecznych mikroorganizmów komentuje dr Paweł Jedynak z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Co kryje się w wodzie?
Czym jest chrust w lesie i czy można go bezkarnie spalać? [Komentarz]

03.06.2022
W obliczu trudnej sytuacji ekonomicznej oraz rosnących cen surowców opałowych, w ostatnich dniach coraz częściej przywołuje się obowiązujące przepisy umożliwiające samopozyskiwanie niższej jakości gałęzi z lasu, czyli chrustu. Kwestię tę komentuje prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Czym jest chrust w lesie i czy można go bezkarnie spalać? [Komentarz]

25.05.2022
Książka autorstwa ponad dwudziestu ekspertów rozmaitych dziedzin nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych, w tym badaczy zrzeszonych w Radzie Klimatycznej UJ, poruszająca różne aspekty kryzysu klimatyczno-ekologicznego jest już dostępna dla każdego zainteresowanego.
więcej o „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”
Ewolucja raf, czyli rafa jest teatrem

25.04.2022
Termin rafa przywodzi na myśl płytkie, ciepłe morza oraz konstruktorów raf: koralowce. Jednak przez większą część historii życia na Ziemi głównymi budowniczymi raf były inne organizmy, a rafy powstawały często w odmiennych warunkach niż obecnie. Ewolucję raf oraz zmieniających się konstruktorów raf w różnych okresach geologicznych charakteryzuje dr hab. Bogusław Kołodziej, prof. UJ z Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Ewolucja raf, czyli rafa jest teatrem