Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Przyroda jako ściek – refleksje nad katastrofą ekologiczną Odry

25.08.2022
W jaki sposób zmiany klimatyczne wpłynęły i wpływają na katastrofę ekologiczną Odry? Z czym wiąże się obecność martwego materiału biologicznego na jej dnie? Jak wyglądają przyszłe rokowania dla tej rzeki? Na te, a także na inne pytania odpowiada prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Przyroda jako ściek – refleksje nad katastrofą ekologiczną Odry
Co kryje się w wodzie?

24.08.2022
W obliczu trwającej na Odrze katastrofy ekologicznej w przestrzeni publicznej pojawia się wiele pytań, niedopowiedzeń oraz wątpliwości odnoszących się do metod analitycznych, jakimi poddawano próbki skażonej wody. Nie mniej kontrowersji wiąże się także z zaobserwowaniem w niej gatunków wywołujących toksyczne zakwity. Kwestię metod analizy próbek oraz skutków i konsekwencji pojawienia się niebezpiecznych mikroorganizmów komentuje dr Paweł Jedynak z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Co kryje się w wodzie?
Czym jest chrust w lesie i czy można go bezkarnie spalać? [Komentarz]

03.06.2022
W obliczu trudnej sytuacji ekonomicznej oraz rosnących cen surowców opałowych, w ostatnich dniach coraz częściej przywołuje się obowiązujące przepisy umożliwiające samopozyskiwanie niższej jakości gałęzi z lasu, czyli chrustu. Kwestię tę komentuje prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Czym jest chrust w lesie i czy można go bezkarnie spalać? [Komentarz]

25.05.2022
Książka autorstwa ponad dwudziestu ekspertów rozmaitych dziedzin nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych, w tym badaczy zrzeszonych w Radzie Klimatycznej UJ, poruszająca różne aspekty kryzysu klimatyczno-ekologicznego jest już dostępna dla każdego zainteresowanego.
więcej o „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”
Ewolucja raf, czyli rafa jest teatrem

25.04.2022
Termin rafa przywodzi na myśl płytkie, ciepłe morza oraz konstruktorów raf: koralowce. Jednak przez większą część historii życia na Ziemi głównymi budowniczymi raf były inne organizmy, a rafy powstawały często w odmiennych warunkach niż obecnie. Ewolucję raf oraz zmieniających się konstruktorów raf w różnych okresach geologicznych charakteryzuje dr hab. Bogusław Kołodziej, prof. UJ z Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Ewolucja raf, czyli rafa jest teatrem
Galopujące ocieplenie klimatu

29.03.2022
Jakiś czas temu świat obiegła informacja o niepokojącej anomalii pogodowej na Antarktydzie, na której w drugiej połowie marca zanotowano temperatury o 40 stopni Celsjusza wyższe od normy. W jaki sposób interpretować takie dane? Czy było to zdarzenie jednorazowe, czy stały trend? Zapraszamy do lektury artykułu prof. dr. hab. Roberta Twardosza z Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ.
więcej o Galopujące ocieplenie klimatu
Komentarz do drugiej części najnowszego raportu klimatycznego IPCC

02.03.2022
28 lutego 2022 r. ukazał się kolejny raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Co musi się zmienić w rolnictwie, dlaczego tak istotne są zmiany w zarządzaniu zasobami Ziemi - o tym w swoim komentarzu analizuje i pisze prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Komentarz do drugiej części najnowszego raportu klimatycznego IPCC
Mikrobiom kopalnych koralowców

28.02.2022
Mikrobiom współczesnych koralowców rafowych jest intensywnie badany przez biologów z powodu jego olbrzymiego znaczenia dla zdrowia koralowców, co ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania całej rafy. Wiedza na temat mikrobiomu kopalnych koralowców do niedawna praktycznie nie istniała (za wyjątkiem przesłanek o obecności glonów odpowiedzialnych za fotosymbiozę).
więcej o Mikrobiom kopalnych koralowców