Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]

23.02.2022
Przetaczający się przez Europę w połowie lutego orkan Eunice przyczynił się do ogromnych szkód oraz zniszczeń. Silne wiatry i burze spowodowały masę poważnych utrudnień oraz problemów także w Polsce. Czy mamy do czynienia ze skutkami zmian klimatycznych, czy jest to tylko jedna z jego cech? Na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce pisze prof. Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]
Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie

18.01.2022
Czy stosowanie ludzkich odchodów w uprawach ma swoją zasadność? Czy tego typu podejście można rozważać w kategoriach zrównoważonego rolnictwa? Zapraszamy do lektury tekstu dr hab. Agnieszki Pajdak-Stós z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie
"Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2

03.12.2021
Badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii przeanalizowali infekcję wirusem SARS-CoV-2 przy użyciu tzw. "nożyc genetycznych", czyli systemu CRISPR-Cas9. Uzyskane wyniki, które zostały opublikowane w "Cells" dostarczają nowych interesujących informacji na temat replikacji wirusa. O szczegółach pisze Aleksandra Synowiec z Virogenetics - laboratorium wirusologii w MCB.
więcej o "Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2

16.11.2021
Naukowcy alarmują, że planowana budowa ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej podzieli Puszczę Białowieską, co w konsekwencji zamknie liczne szlaki migracyjne, uniemożliwi dyspersję zwierząt oraz ograniczy dostęp do bazy pokarmowej i partnerów rozrodczych. Komentarza w tej kwestii udziela prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Sztuczne bariery, czyli jak płoty i ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej mogą zagrażać dzikiej przyrodzie
Wymieranie dinozaurów – nowe odkrycia naukowców

11.10.2021
Ostatnie doniesienia naukowców opublikowane w Nature Communications sugerują, że dinozaury zaczęły wymierać jeszcze przed ich finalnym zniknięciem z Ziemi. Komentarza w tej kwestii udziela dr hab. Bogusław Kołodziej z Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Wymieranie dinozaurów – nowe odkrycia naukowców
Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

04.10.2021
Trwa Tydzień Noblowski 2021. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2021 - komentarze
Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach [aktualizacja]

23.09.2021
16 września 2021 roku Parlament Europejski przyjął Rezolucję w sprawie przyspieszenia działań mających na celu zaprzestanie wykorzystywania zwierząt w badaniach naukowych. 17 marca 2022 roku stanowisko w tej kwestii przyjęła także Gildia Europejskich Uniwersytetów Badawczych. Poniżej publikujemy jego treść, wraz z uprzednim komentarzem prof. dr hab. Alicji Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ.
więcej o Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach [aktualizacja]
Nowy raport klimatyczny IPCC [KOMENTARZ]

19.08.2021
W pierwszej połowie sierpnia tego roku ukazał się kolejny, szósty już raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), który analizuje podstawy toczących się zmian klimatu w oparciu o setki badań naukowych prowadzonych na całym świecie. Najważniejsze ustalenia oraz postulaty zawarte w treści raportu komentuje prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Nowy raport klimatyczny IPCC [KOMENTARZ]