Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Kiedy słuch widzi rytm [video]

09.01.2017
Badania naukowców z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazują, że dokładnie ta sama część kory mózgowej, która u słyszących odpowiada za rytm, u głuchych całkowicie przełącza się na wzrok.
więcej o Kiedy słuch widzi rytm [video]
Jezioro poza zasięgiem

15.12.2016
Do naukowych zagadek Antarktydy należy z pewnością 379 położonych pod lądolodem jezior, w tym największe i najbardziej znane – Jezioro Wostok, umiejscowione pod rosyjską stacją naukową o tej samej nazwie. Opowiada o nim dr Maciej Kania z Instytut Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Jezioro poza zasięgiem
Polska nauka 2016

12.12.2016
W obszernym wywiadzie dla RMF 24 prof. Józef Dulak, biotechnolog z UJ, mówi o stanie polskiej nauki, rankingach i indeksach oraz dystansie do najlepszych uczelni świata.
więcej o Polska nauka 2016
Ewolucja i antropocen. Pytania o człowieka

09.12.2016
W jakich czasach żyjemy? Kim teraz jest człowiek? Jak można go postrzegać, biorąc pod uwagę wzajemne wpływy człowieka i otoczenia biologicznego? To kwestie, które połączyły dwa pierwsze spotkania krakowskiego „Tygodnia ewolucji”.
więcej o Ewolucja i antropocen. Pytania o człowieka
Czy organizmy jednokomórkowe wiodą życie towarzyskie?

02.12.2016
"Mikroorganizmy mogą być samolubne, złośliwe lub skłonne do poświęceń" - twierdzi dr Dominika Włoch-Salamon z Instytutu Nauk o Środowisku UJ. "Nie w takim stopniu jak u człowieka, ale i wśród nich można zaobserwować różne zachowania społeczne".
więcej o Czy organizmy jednokomórkowe wiodą życie towarzyskie?
Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie

29.11.2016
Mleko kobiece jest niezwykłym płynem biologicznym – unikalnym i niezastąpionym. „Jest fascynujące. Dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej” – twierdzi Anna Kotlińska z Wydziału Nauk o Zdrowiu.
więcej o Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie
Niesporczaki, Wallacea i Diamentowy Grant

09.11.2016
Mikroskopijne niesporczaki, a właściwie badania nad nimi, okazały się na tyle istotne, że przyczyniły się do przyznania Piotrowi Gąsiorkowi z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ nagrody Diamentowego Grantu.
więcej o Niesporczaki, Wallacea i Diamentowy Grant
Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?

25.10.2016
Najnowsze odkrycie lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu może przyczynić się do skuteczniejszego zapobiegania powikłaniom u wcześniaków.
więcej o Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?