Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Modraszki, bogatki, szmaragdziki i piłodziób

17.08.2016
Gotlandia i Kostaryka to dwa odległe od siebie rejony świata. W nich to swe pasje przyrodnicze i badawcze urzeczywistniał tego roku dr Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Modraszki, bogatki, szmaragdziki i piłodziób
1pytanie: Dlaczego naukowcy tworzą GMO?

01.08.2016
Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) to temat kontrowersyjny, wzbudzający sprzeciw części opinii publicznej, a jednocześnie zachwyt niektórych badaczy. Co ich motywuje? – odpowiada Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin.
więcej o 1pytanie: Dlaczego naukowcy tworzą GMO?

24.06.2016
Kleszcze, meszki, komary, osy – dobrze znamy nieprzyjemne niespodzianki, jakie mogą nas spotkać ze strony tych zwierząt. Rośliny wydają się dużo bezpieczniejsze, ale czy na pewno takie są? Wyjaśnia i przestrzega dr Piotr Klepacki z Instytutu Botaniki UJ.
więcej o 1pytanie: Jakie niebezpieczne rośliny możemy spotkać w naszym otoczeniu? [infografiki]

30.05.2016
Ponad 100 lat temu, w odległych górach Kanady odnaleziono świetnie zachowane skamieniałości. Ich cechą szczególną jest zdumiewający, wręcz przywołujący obrazy stworów z filmów science-fiction, wygląd stworzeń, które odcisnęły się w skałach. O tym fenomenie opowiada prof. M. Adam Gasiński z Instytutu Nauk Geologicznych UJ
więcej o 1pytanie: Co znaleziono w łupkach z Burgess i dlaczego dla nauki jest to tak ważne?
Kolor jaki jest – każdy widzi. Czy na pewno? [infografika]

12.05.2016
W przyrodzie kolory stanowią jeden z podstawowych sygnałów wykorzystywanych w międzyosobniczej komunikacji. Mechanizmy ich powstawania i regulowania natężenia barwy ptasich piór próbują rozwikłać naukowcy z UJ.
więcej o Kolor jaki jest – każdy widzi. Czy na pewno? [infografika]
Szkoła Promocji Nauki; „Zabronione - dozwolone

09.05.2016
więcej o Szkoła Promocji Nauki; „Zabronione - dozwolone" czyli prawo autorskie dla naukowców
„Bogactwo martwych drzew"

04.05.2016
Puszcza Białowieska i związane z nią decyzje Ministra Środowiska od wielu tygodni rozpalają opinię publiczną w Polsce. Są jednak tylko „czubkiem góry lodowej", jaką jest sytuacja ochrony przyrody w naszym kraju.
więcej o „Bogactwo martwych drzew"
"Max Planck" w Krakowie

21.04.2016
W ramach Małopolskiego Centrum Biotechnologii swą działalność rozpoczęło specjalistyczne Laboratorium Maxa Plancka.
więcej o "Max Planck" w Krakowie