Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Nieśmiertelność już za 30 lat?

10.05.2017
Ray Kurzweil, wpływowy futurolog – człowiek, który trafnie przewidział pojawienie się bezprzewodowego internetu, dziś formułuje kolejną, rewolucyjną wizję przyszłości: od 2045 roku człowiek będzie mógł żyć wiecznie. Bzdury! A może Kurzweil ma jakieś przekonujące argumenty na poparcie swego twierdzenia?
więcej o Nieśmiertelność już za 30 lat?
Fascynujący Świat Roślin na UJ

09.05.2017
Zaczyna się niewinnie: małe, drobne ziarenko, z którego w przyszłości może wyrosnąć spektakularnej wielkości drzewo, ale też równie niepozorny organizm. Możliwości jest wiele, bo świat roślin to bogactwo barw, zapachów, kształtów i inspiracji.
więcej o Fascynujący Świat Roślin na UJ
Marihuana, podglądanie umysłu i nie tylko. Tydzień Mózgu 2017! [video]

09.03.2017
Od "zioła, które leczy", po seksoholizm, alkohol i myszy. Krakowski Tydzień Mózgu 2017 wypadł imponująco
więcej o Marihuana, podglądanie umysłu i nie tylko. Tydzień Mózgu 2017! [video]
Ryby też gorączkują

03.03.2017
Gorączka jest procesem niezwykle istotnym w walce z chorobą. Pojawia się ona nie tylko wśród tych kręgowców, które mają stałą temperaturę ciała (np. ssaków), ale także wśród tych, u których zależy ona od temperatury otoczenia. W tym ostatnim przypadku nazywana jest gorączką behawioralną.
więcej o Ryby też gorączkują
Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" [video]

06.02.2017
W 2015 roku odnotowano w Polsce 800 tys. przestępstw, 305 tys. osób było podejrzanych o naruszenie prawa. Czy to dużo, czy mało? Na pewno to liczba znacząca na tyle, że warto wniknąć głębiej w tematykę, w proces stawania się przestępcą, ale i bycia ofiarą. Zajmowaliśmy się tym na kolejnym spotkanie z cyklu Cafe Nauka.
więcej o Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" [video]
Drugi mózg [infografika]

30.01.2017
Czy funkcjonowanie przewodu pokarmowego możemy wiązać z naszym stanem emocjonalnym? Czy nasz żołądek to siedlisko przyjaznych uczuć lub agresji? Dr Magdalena Kurnik-Łucka z Katedry Patofizjologii UJ CM pomaga rozwiązać te zagadki.
więcej o Drugi mózg [infografika]
Molekularna blokada

26.01.2017
Naukowcy z UJ pokazują jak istotne dla przekazywania energii białka są zabezpieczone przed niekorzystnymi reakcjami ubocznymi. Odkryty mechanizm funkcjonuje zarówno w komórkach zwierzęcych, jak i roślinnych.
więcej o Molekularna blokada
Miłośnicy biologii opanowali Kampus UJ

18.01.2017
Jakie tak naprawdę są nietoperze? Czy ptaki przez cały rok jedzą to samo? Dlaczego boimy się użądleń? - to tylko niektóre pytania, na które można było uzyskać odpowiedź podczas 6. edycji Nocy Biologów na UJ.
więcej o Miłośnicy biologii opanowali Kampus UJ