Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

14.03.2016
"Uniwersytet powinien być źródłem edukacji ogólnej, a nie początkiem kariery zawodowej. Powinien otwierać klapki w głowie..." - podkreśla biolog, prof. Grażyna Jasieńska.
więcej o Twórcza mobilność - wywiad z prof. Grażyną Jasieńską, zapowiedź książki "Z naukowcami o nauce"

Co w mózgu piszczy? - czyli „Tydzień Mózgu" w Krakowie

03.03.2016
W dniach 14 – 20 marca 2016 r. w Auditorium Maximum UJ odbędzie się kolejna edycja „Tygodnia Mózgu" w Krakowie. W czasie wykładów poruszone zostaną min. takie problemy jak: depresja, stres, eutanazja, sen mózgu, sprawność poznawcza, neuroobrazowanie i wiele innych.
więcej o Co w mózgu piszczy? - czyli „Tydzień Mózgu" w Krakowie

1pytanie: Jak przebiega spotkanie płodu i noworodka z drobnoustrojami?

29.02.2016
Drobnoustroje są wszędzie. Nie może więc dziwić pytanie o ich obecność już od poczęcia aż do pierwszych miesięcy życia poza ciałem matki. Czy dziecko w łonie rozwija się w sterylnym środowisku? A co dzieje się w momencie porodu i pierwszych chwil samodzielnego życia? Czy wtedy następuje nagły zmasowany atak bakterii? O te kwestie zapytaliśmy dr. hab. Tomasza Gosiewskiego z Katedry Mikrobiologii UJ CM.
więcej o 1pytanie: Jak przebiega spotkanie płodu i noworodka z drobnoustrojami?

Jedyny polski dusiciel w tarapatach

08.02.2016
Czy można pomóc przetrwać dusicielowi? Można, a nawet trzeba! Tym bardziej, jeśli ma się do czynienia z krytycznie zagrożonym gatunkiem, a zarazem najrzadszym gadem w Polsce.
więcej o Jedyny polski dusiciel w tarapatach

Czy i kiedy kobiety lubią macho?

01.02.2016
Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, któremu przewodzili badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazują, że ani poziom estradiolu, ani faza w cyklu menstruacyjnym nie muszą wpływać na ocenę atrakcyjności męskich twarzy przez kobiety.
więcej o Czy i kiedy kobiety lubią macho?

Prestiżowy grant europejski dla naukowca z MCB/UJ

08.01.2016
Z końcem 2015 roku Europejska Organizacja Biologii Molekularnej ogłosiła listę laureatów grantów 2015 EMBO Instalation Grants. Znalazł się wśród nich dr Sebastian Glatt, kierownik zespołu badawczego w Laboratorium Maxa Plancka z Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB).
więcej o Prestiżowy grant europejski dla naukowca z MCB/UJ

Noc Biologów: Dermatoglify, DNA i obserwatorzy ptaków

07.01.2016
Czarny kot w trawie, sowa i nietoperz to symbole oznaczające, że zbliża się kolejna Noc Biologów: 15 styczeń 2016 roku, piątek.
więcej o Noc Biologów: Dermatoglify, DNA i obserwatorzy ptaków

1pytanie: Czy można produkować wodór używając mikroorganizmów?

04.01.2016
Czy czeka nas przełom w nauce i zaczniemy produkować wodór używając mikroorganizmów? Na pytanie dotyczące tego niezwykłego sposobu produkcji wodoru odpowiada dr Dariusz Dziga z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
więcej o 1pytanie: Czy można produkować wodór używając mikroorganizmów?