Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Kto wywiera lepsze wrażenie? Kogo lubimy?

17.10.2016
„Zwracam na siebie uwagę, mówię o sobie i swoich osiągnięciach. Jestem lubiany od pierwszych chwil”. „Do czasu!” – twierdzą naukowcy, którzy prowadzili badania nad popularnością i powodzeniem.
więcej o Kto wywiera lepsze wrażenie? Kogo lubimy?
Nobel 2016 z ekonomii. Komentuje prof. Ewa Okoń-Horodyńska

12.10.2016
Tegoroczną Nagrodę Nobla z ekonomii zdobyli Oliver Hart i Bengt Holmström, zajmujący się analizą kontraktów w gospodarce. Badania te komentuje prof. Ewa Okoń- Horodyńska, kierownik Katedry Ekonomii i Innowacji UJ.
więcej o Nobel 2016 z ekonomii. Komentuje prof. Ewa Okoń-Horodyńska
Ameryka w głowach Polaków

07.10.2016
Pewexy, reglamentowana Pepsi-Cola, hip-hop, „Rambo” na kasecie VHS – to miejsca, przedmioty i obrazy, które kształtowały nasze wyobrażenia o Ameryce. O nich rozmawiamy z dr Jolantą Szymkowską-Bartyzel, amerykanistką z UJ.
więcej o Ameryka w głowach Polaków
Prof. Piotr Kuśtrowski, UJ: Nobel 2016 z chemii za maszyny w nanoskali

06.10.2016
Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart oraz Bernard L. Feringa są laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Ich odkrycia przybliżają nas do epoki maszyn działających w skali pojedynczych cząstek.
więcej o Prof. Piotr Kuśtrowski, UJ: Nobel 2016 z chemii za maszyny w nanoskali
Tajemnice domu Lucasa Asicony

29.09.2016
W 2003 roku Lucas Asicona, mieszkaniec Chajul, niewielkiego miasta w Gwatemali, postanowił przeprowadzić remont swojego domostwa. Kiedy usunął ze ścian wierzchnie warstwy tynku, jego oczom ukazały się kolorowe malowidła.
więcej o Tajemnice domu Lucasa Asicony
Skąd naukowcy wiedzą, jaki był klimat przed tysiącami lat?

20.09.2016
Badania dawnego klimatu służą współcześnie m.in. do wyciągania wniosków dotyczących globalnego ocieplenia. Ale w jaki sposób badacze potrafią ustalić czy sto, tysiąc, milion lat temu panowała np. susza lub wysoka wilgotność?
więcej o Skąd naukowcy wiedzą, jaki był klimat przed tysiącami lat?
Nowa technologia rozpoznawania autyzmu

13.09.2016
Za pomocą tabletu, z 93 proc. trafnością, można zidentyfikować symptomy autyzmu. Wskazują na to badania Anny Anzulewicz z Instytutu Psychologii UJ i jej współpracowników. Wyniki ich analiz opublikowało czasopismo Scientific Reports.
więcej o Nowa technologia rozpoznawania autyzmu
Modraszki, bogatki, szmaragdziki i piłodziób

17.08.2016
Gotlandia i Kostaryka to dwa odległe od siebie rejony świata. W nich to swe pasje przyrodnicze i badawcze urzeczywistniał tego roku dr Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Modraszki, bogatki, szmaragdziki i piłodziób