Prof. Piotr Kuśtrowski, UJ: Nobel 2016 z chemii za maszyny w nanoskali

Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart oraz Bernard L. Feringa są laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Ich odkrycia przybliżają nas do epoki maszyn działających w skali pojedynczych cząstek.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku

Oficjalny werdykt Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk uwypuklił prace naukowców nad "zaprojektowaniem i syntezą maszyn molekularnych", które będą "najprawdopodobniej wykorzystywane w rozwoju nowych materiałów, czujników i systemów przechowywania energii". Sformułowanie "maszyny molekularne" brzmi bardzo futurystycznie, tymczasem mechanizmy takie można tworzyć już dziś. W jaki sposób one działają? Do czego mogą być przydatne? O te kwestie zapytaliśmy prof. Piotra Kuśtrowskiego, dziekana Wydziału Chemii UJ:

"Czy możliwe jest przeniesienie zasad działania znanych nam ze świata makroskopowego urządzeń na przykład silnika czy windy na poziom molekularny? Badania przeprowadzone przez tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – Francuza Jean-Pierre Sauvage z Uniwersytetu w Strasbourgu, Szkota Sir J. Fraser Stoddart z Northwestern University i Holendra Bernard L. Feringa z Uniwersytetu w Groningen – potwierdzają, że odpowiednie zaprojektowanie budowy cząsteczek chemicznych pozwala na ścisłą kontrolę ich ruchów, czyniąc z nich tzw. maszyny molekularne. Te spektakularne odkrycia stwarzają perspektywę uruchomienia nanourządzeń w konkretnych, trudnych dotąd do wyobrażenia, zastosowaniach. Skonstruowane maszyny molekularne mogą być potencjalnie wykorzystywane jako nanowehikuły transportujące leki wewnątrz narządów ludzkich lub nanoroboty rekonstruujące uszkodzone komórki".

Przyszłość staje się dziś!

------------------------------------------
Zdjęcie z ogłoszenia decyzji o Nagrodzie Nobla za: www.indiatvnews.com

Eksperyment Łańcuchowy. Zbierz drużynę, stwórz machinę!
Tydzień Mózgu 2018. Stres, choroby, pseudomedycyna i inne tematy...
Nobel 2017 z chemii: mroźny mikroskop
Nobel 2017 z fizyki. Fale grawitacyjne w naukowej pułapce