Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

1pytanie: Dlaczego naukowcy tworzą GMO?

01.08.2016
Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) to temat kontrowersyjny, wzbudzający sprzeciw części opinii publicznej, a jednocześnie zachwyt niektórych badaczy. Co ich motywuje? – odpowiada Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin.
więcej o 1pytanie: Dlaczego naukowcy tworzą GMO?
O poszukiwaniu sensów mówi prof. Marcela Świątkowska

04.07.2016
"Rozmyślając nad tematem doktoratu (...) zdałam sobie sprawę z tego, że warto byłoby zająć się czymś związanym z werbalizacją emocji. Stąd moje zainteresowanie wykrzyknikami."
więcej o O poszukiwaniu sensów mówi prof. Marcela Świątkowska

24.06.2016
Kleszcze, meszki, komary, osy – dobrze znamy nieprzyjemne niespodzianki, jakie mogą nas spotkać ze strony tych zwierząt. Rośliny wydają się dużo bezpieczniejsze, ale czy na pewno takie są? Wyjaśnia i przestrzega dr Piotr Klepacki z Instytutu Botaniki UJ.
więcej o 1pytanie: Jakie niebezpieczne rośliny możemy spotkać w naszym otoczeniu? [infografiki]
"Z naukowcami o nauce" - recenzja Gazety Wyborczej

23.06.2016
"To kolejna próba uniwersytetu, by wyjść z nauką do ludzi, pokazać ją w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego" - pisze w jednym z akapitów dziennikarka Gazety Wyborczej.
więcej o "Z naukowcami o nauce" - recenzja Gazety Wyborczej

14.06.2016
W dzisiejszych czasach samotne wilki nie mają raczej szans na ważne odkrycia w naukach medycznych. Cały czas natomiast jest chyba jednak miejsce na indywidualny moment olśnienia. Bez wątpienia trzeba być mentalnie przygotowanym, mieć umysł ciągle otwarty na nowe idee - podkreśla prof. Małecki
więcej o "Bo głos nauki musi być bardziej donośny" - rozmowa z prof. Maciejem Małeckim, dziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM
Bezmięsni starożytni

03.06.2016
Gazeta Wyborcza publikuje wywiad z Damianem Miszczyńskim z Instytutu Filologii Klasycznej UJ. Bada on zagadnienie wegetarianizmu wśród starożytnych Greków i Rzymian.
więcej o Bezmięsni starożytni

30.05.2016
Ponad 100 lat temu, w odległych górach Kanady odnaleziono świetnie zachowane skamieniałości. Ich cechą szczególną jest zdumiewający, wręcz przywołujący obrazy stworów z filmów science-fiction, wygląd stworzeń, które odcisnęły się w skałach. O tym fenomenie opowiada prof. M. Adam Gasiński z Instytutu Nauk Geologicznych UJ
więcej o 1pytanie: Co znaleziono w łupkach z Burgess i dlaczego dla nauki jest to tak ważne?
Między nauką a fantastyką, albo romans badacza z przyszłością

23.04.2015
Jesteśmy jednej krwi – naukowcy i fantaści, odkrywcy i twórcy. Nauka i fantastyka przyciągają ten sam typ umysłów. Czytelnik fantastyki lub pisarz fantasta jest w gruncie rzeczy badaczem na wakacjach.
więcej o Między nauką a fantastyką, albo romans badacza z przyszłością