Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Z naukowcami o nauce" - recenzja Gazety Wyborczej

"To kolejna próba uniwersytetu, by wyjść z nauką do ludzi, pokazać ją w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego" - pisze w jednym z akapitów dziennikarka Gazety Wyborczej.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Tekst rozpoczyna odwołanie się do słów prof. Stanisława Kistryna, prorektora UJ: "Naukowiec to nie zawód. To sposób na życie. Naukowcem jest się cały czas, nie tylko w godzinach pracy. Ale droga uczonego nie jest gładka i prosta. (...) Jego codzienność nie obfituje formułowanie przełomowych praw i dokonywanie odkryć. To uciążliwe zmagania z własną słabością i oporem materii, która niechętnie ujawnia swoje tajemnice".

To przyczynek do pokazania, że praca uczonego nie jest zbiorem następujących po sobie rewolucyjnych osiągnięć, ale często mozolną pracą, której nie realizuje się od 8 do 16. "Naukowiec też człowiek - to udowodnić ma najnowsza publikacja Uniwersytetu Jagiellońskiego, która nam, szaraczkom, przybliża świat skomplikowanej nauki w sposób zgoła nieskomplikowany" - pisze Ada Chojnowska, autorka tekstu "O nauce w sposób przystępny. Nowa publikacja UJ" (Gazeta Wyborcza Kraków, 21.06.2016).

Autorka skupia się też na aktywności UJ, związanej z popularyzacją nauki: "W ostatnich latach pojawiły się "Projektory Jagiellońskie", w których naukowcy w przystępny sposób opowiadali o swoich badaniach, ruszyła też popularnonaukowa strona internetowa www.nauka.uj.edu.pl, swoiste centrum informacji o tym, co ciekawego dzieje się w uniwersyteckiej nauce. Wywiady i opisy koncepcji badawczych znów podaje się tam w formie bardzo przyjaznej i nie trzeba być specjalistą, by zrozumieć o czym dany naukowiec mówi i dlaczego to w zasadzie tak ważne. (...) Kolejnym krokiem są obszerne publikacje, wydawane zarówno w formie książkowej, jak i internetowej. Po pierwszym tomie, "O badaniach i współpracy naukowej", przyszedł właśnie czas na kolejny, wspomniany "Z naukowcami o nauce".

"Jak na publikacje wydawane przez uczelnie brzmi to więc wyjątkowo atrakcyjnie, a i stronie graficznej książki nic nie brakuje. Czy jednak takie przesłanie naukowe trafi pod strzechy przeciętnych Kowalskich? Tego nie wiadomo". - podkreśla Ada Chojnowska. Jednak to , że "(...) wszystkie publikacje są w całości dostępne w internecie, oczywiście bezpłatnie", zwiększa szanse na dotarcie do większego grona osób. "Wystarczy wejść na stronę www.nauka.uj.edu.pl/publikacje i oddać się podróży w intrygujący świat uniwersyteckiej nauki" - kończy krakowska dziennikarka.

Całość tekstu na stronie Gazety Wyborczej

Polecamy również
Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary
Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie
Ameryka w głowach Polaków