Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy z UJ komentują rosyjską agresję na Ukrainę [PODCASTY & ARTYKUŁY]

Naukowcy z UJ komentują rosyjską agresję na Ukrainę [PODCASTY & ARTYKUŁY]

Od 24 lutego trwa bezprawna inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wojska ukraińskie od ponad miesiąca stawiają opór najeźdźcy, a niemal cały świat potępił Rosję i równocześnie wspomaga Ukraińców. Bieżące wydarzenia komentują dla nas naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Artykuł jest aktualizowany.

Artykuły popularnonaukowe & analizy

Zabawą przeciwko wojnie

24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. W tej ekstremalnie trudnej sytuacji chcemy dzielić się z opiniami i analizami naukowców naszej uczelni. Zachęcamy do lektury tekstu dr Małgorzaty Turczyk z Instytut Pedagogiki UJ o tym, jak złagodzić traumatyczne doświadczenie wojny wśród dzieci. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry

Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła architekturę bezpieczeństwa międzynarodowego. Nie stanowi to jednak niespodzianki – przesłanki na temat przyszłych działań Putina można było dostrzec zarówno w jego dotychczasowych wypowiedziach, jak i działaniach, a także w kategorycznych przejawach negacji ze strony Zachodu – oceniają badacze z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, dr Wojciech Michnik, dr hab. Łukasz Kamieński, prof. UJ i dr Maciej Smółka. 

Milczenie Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rosyjskiej agresji źle wróży dla przyszłości organizacji

Rosyjska inwazja na Ukrainę ukazała słabość Grupy Wyszehradzkiej jako regionalnego forum współpracy podobnie myślących rządów. Milczenie V4 wskazuje, że Grupie nie udało się przezwyciężyć pogłębiających się podziałów między prorosyjską polityką Węgier a rosnącymi obawami pozostałych państw członkowskich związanymi z neoimperialistyczną postawą Rosji – pisze prof. Artur Gruszczak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Klasyfikacja prawna zbrodni międzynarodowych

W świetle ostatnich doniesień medialnych dotyczących zbrodni dokonywanych przez wojska rosyjskiej na terenie Ukrainy, przedstawiamy analizę dr. hab. Marcina Marcinka z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ, który pisze o prawnej klasyfikacji zbrodni w prawie międzynarodowym.

Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę

Zapraszamy do lektury analizy dr. hab. Andrzeja Dudka kierownika Zakładu Antropologii Kultury Rosyjskiej UJ, o reakcji różnych środowisk w Rosji (artystycznych, naukowych, religijnych, biznesowych) na agresję Rosji na Ukrainę w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Podcasty popularnonaukowe

Co siedzi w głowie Putina? 

Od 24 lutego trwa inwazja Federacji Rosyjskiej w Ukrainie. Bieżącą sytuację, powody, dla których Władimir Putin zdecydował się na atak, jak i kontekst historyczny przybliżają nam prof. dr hab. Joachim Diec oraz dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Co mówi prawo międzynarodowe publiczne o rosyjskiej inwazji?

Już siódmy dzień trwa inwazja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Media coraz częściej donoszą o zbrodniach wojennych dokonywanych przez wojska najeźdźcze. Władze Ukrainy poinformowały, że zbierają dowody na bezprawne działania wojenne. O prawno-międzynarodowych aspektach wojny opowiada dr hab. Brygida Kuźniak, prof. UJ z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji UJ. 

Reakcje państw Azji Centralnej na wojnę w Ukrainie

Zapraszamy do wysłuchania podcastu dr. Michała Kuryłowicza, który tłumaczy wewnętrzne i regionalne aspekty reakcji Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu na wojnę w Ukrainie. 

Нет войне - rosyjscy twórcy kultury wobec wojennej agresji na Ukrainę

Mimo że, jak donoszą niezależne źródła, około 70% społeczeństwa rosyjskiego popiera politykę Kremla wobec Ukrainy, trzeba z całą mocą podkreślić, że kultura rosyjska mówi całkiem innym głosem: przedstawiciele kultury mówią rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowane, nieustraszone nie. Kultura bowiem to nie to samo co państwo. O reakcji rosyjskich twórców kultury na rosyjską agresję na Ukrainę rozmawiają dr Marta Lechowska z Instytut Rosji i Europy Wschodniej UJ oraz dr Paulina Gorlewska (filmoznawczyni i rosjoznawczyni) nieetatowa pracowniczka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.

Władza carów

W najnowszym odcinku podcastu Przystanek #misja UJ dr hab. Katarzyna Kuras, prof. UJ, z Instytutu Historii UJ opowiada o dziejach caratu i historii rosyjskiej władzy. Czym była Czapka Monomacha, o czym mówi koncepcja Trzeciego Rzymu stworzona przez mnicha Filoteusza, na kim w swoich rządach wzorowali się rosyjscy władcy z przeszłości?

Napromieniowani Rosjanie z Czarnobyla?

Dr Paweł Sekuła z Zakładu Studiów Polsko-Ukraińskich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, w najnowszym odcinku podcastu Przystanek #misjaUJ, opowiada o szeroko rozpowszechnionych (również w polskich mediach) informacji na temat chorób popromiennych rosyjskich żołnierzy (i przypadku śmiertelnego) po okupacji czarnobylskiej strefy alienacji.

Komentarze prof. Przebindy

Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, kierownik Katedry Kultury Słowian Wschodnich (Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej, Wydział Filologiczny UJ) regularnie komentuje sytuację w Ukrainie. 

Polecamy również
Pokojowa Nagroda Nobla 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego
Pokojowa Nagroda Nobla 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego
Literacka Nagroda Nobla dla Louise Glück
Literacka Nagroda Nobla dla Louise Glück
Mądra Książka Roku 2019
Mądra Książka Roku 2019
Cafe Nauka Extra. Małe. Silne. Oporne. Bakterie vs. Antybiotyki w XXI wieku - relacja z wydarzenia
Cafe Nauka Extra. Małe. Silne. Oporne. Bakterie vs. Antybiotyki w XXI wieku - relacja z wydarzenia