Widok zawartości stron
Nauki ścisłe
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Nauki ścisłe
bionauki przedstawiamy nauki ścisłe mobilna
"Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2
03.12.2021
Badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii przeanalizowali infekcję wirusem SARS-CoV-2 przy użyciu tzw. "nożyc genetycznych", czyli systemu CRISPR-Cas9. Uzyskane wyniki, które zostały opublikowane w "Cells" dostarczają nowych interesujących informacji na temat replikacji wirusa. O szczegółach pisze Aleksandra Synowiec z Virogenetics - laboratorium wirusologii w MCB.
więcej o "Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2
przedstawiamy nauki ścisłe mobilna
Udomowienie konia – najnowsze doniesienia
25.10.2021
Na stronie internetowej czasopisma Nature opublikowany został artykuł, pt. „The origins and spread of domestic horses from the Western Eurasian steppes”. Prezentuje on wyniki najnowszych badań genetycznych kopalnych populacji koni euroazjatyckich, z okresu od blisko 50000 do ok. 200 lat p.n.e. Członkiem licznego, międzynarodowego zespołu badawczego, którego wieloletnia współpraca zaowocowała powstaniem tego artykułu, jest m.in. dr hab. Marek Nowak, prof. UJ, pracownik Instytutu Archeologii UJ.
więcej o Udomowienie konia – najnowsze doniesienia
bionauki przedstawiamy nauki ścisłe mobilna
Wymieranie dinozaurów – nowe odkrycia naukowców
11.10.2021
Ostatnie doniesienia naukowców opublikowane w Nature Communications sugerują, że dinozaury zaczęły wymierać jeszcze przed ich finalnym zniknięciem z Ziemi. Komentarza w tej kwestii udziela dr hab. Bogusław Kołodziej z Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Wymieranie dinozaurów – nowe odkrycia naukowców
przedstawiamy nauki ścisłe mobilna
Nobel z chemii dla organicznych katalizatorów
06.10.2021
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Benjaminowi Listowi i Davidowi W.C. MacMillanowi za opracowanie niezwykłego narzędzia do budowy cząsteczek, czyli organokatalizy. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy badaczy z Wydziału Chemii UJ.
więcej o Nobel z chemii dla organicznych katalizatorów
przedstawiamy nauki ścisłe mobilna
Nobel z fizyki dla zmian klimatycznych
05.10.2021
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Syukuro Manabe, Klausowi Hasselmannowi i Giorgio Parisiemu za przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych systemów fizycznych. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz z Wydziału Geografii i Geologii.
więcej o Nobel z fizyki dla zmian klimatycznych