Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Lista artykułów

Ćwiczenie mózgu na siłowni, czyli jak aktywność fizyczna wpływa na neuroplastyczność

Ćwiczenie mózgu na siłowni, czyli jak aktywność fizyczna wpływa na neuroplastyczność

28.03.2019
Przez kilka milionów lat ewolucji człowieka aktywność fizyczna była ściśle związana z jego łowiecko-zbierackim trybem życia, przyczyniającym się do rozwoju mózgu i możliwości poznawczych. W efekcie rosła jego energochłonność, wymuszająca z kolei coraz więcej ruchu. Współczesne obserwacje neurobiologiczne potwierdzają te zależności – aktywność fizyczna powoduje stymulację siły połączeń międzyneuronalnych, tworzenie się nowych synaps i powstawanie nowych neuronów. Prezentujemy wam dzisiaj skrót wykładu prof. Filipa Rybakowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który odbył się w ramach Tygodnia Mózgu 2019.
więcej o Ćwiczenie mózgu na siłowni, czyli jak aktywność fizyczna wpływa na neuroplastyczność
Fake news, czyli plotka w wirtualnym świecie

Fake news, czyli plotka w wirtualnym świecie

20.03.2019
W dobie mediów społecznościowych, baniek informacyjnych i silnej polaryzacji społecznej coraz większą rolę w kształtowaniu opinii odgrywają fake newsy. Czy ich źródeł można doszukiwać się w tym, że człowiek jest istotą społeczną i stadną? O plotkowaniu i fałszywych informacjach pisze dr Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ.
więcej o Fake news, czyli plotka w wirtualnym świecie
Przełom w walce z wirusem HIV?

Przełom w walce z wirusem HIV?

12.03.2019
Na początku marca media obiegła informacja o kolejnym, drugim już przypadku całkowitego wyleczenia zakażenia wirusem HIV. Ze względu na to, że jest to informacja tyleż przełomowa, ile sensacyjna, o jej wyjaśnienie poprosiliśmy dr hab. Monikę Bociągę-Jasik z Katedry Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Zakaźnych UJ. Czy mamy do czynienia z rewolucją w walce z wirusem HIV?
więcej o Przełom w walce z wirusem HIV?
Dlaczego natura stroni od kwadratów?

Dlaczego natura stroni od kwadratów?

06.03.2019
Friedensreich Hundertwasser, słynny austriacki artysta powiedział kiedyś, że "prosta linia, to efekt tchórzliwego rysowania od linijki; to linia, która nie występuje w przyrodzie". Jednak czy zdolność (a raczej brak zdolności) natury do formowania się w regularne kształty, takie jak np. kwadraty, może wynikać tylko i wyłącznie z aspektów estetycznych? O naturalnej geometrii opowiada dr Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin UJ.
więcej o Dlaczego natura stroni od kwadratów?
Tydzień mózgu 2019. Dopalacze, hakowanie mózgu, jad zwierząt i wiele więcej!

Tydzień mózgu 2019. Dopalacze, hakowanie mózgu, jad zwierząt i wiele więcej!

01.03.2019
Od poniedziałku 11 marca, przez cały tydzień, uniwersyteckie Auditorium Maximum będzie przestrzenią wykładów i dyskusji dotyczących najważniejszego organu w naszym ciele. Zapraszamy na Tydzień Mózgu 2019!
więcej o Tydzień mózgu 2019. Dopalacze, hakowanie mózgu, jad zwierząt i wiele więcej!
Dzik jest dziki, dzik jest zły

Dzik jest dziki, dzik jest zły

28.02.2019
Na początku stycznia byliśmy świadkami burzy medialnej związanej z informacją o planowanym odstrzale dzików. Takie rozwiązanie miało skutecznie zahamować rozwój wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Temat ten wzbudził ogromne kontrowersje, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, w czym tkwi sedno tego problemu. O pomoc poprosiliśmy prof. dr hab. Henryka Okarmę z Instytutu Nauk o Środowisku UJ oraz prof. dr hab. Zygmunta Pejsaka, kierownika Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
więcej o Dzik jest dziki, dzik jest zły
Zielenieją, ale nie z zazdrości

Zielenieją, ale nie z zazdrości

19.02.2019
Wszyscy jesteśmy odkrywcami, pragnienie eksploracji popycha nas do zdobywania najwyższych szczytów, a nawet ku poznawaniu tajemnic odległych gwiazd i krańców wszechświata. Tymczasem niezgłębione sekrety wciąż skrywają się na zwykłym, przydomowym trawniku. Kosmos pod naszymi stopami próbuje zrozumieć grupa badaczy z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, których praca skupia się wokół poznania odpowiedzi na pozornie prozaiczne pytanie – jak zielenieją rośliny.
więcej o Zielenieją, ale nie z zazdrości
Brexit–bomba z opóźnionym zapłonem czy rozwód z UE?

Brexit–bomba z opóźnionym zapłonem czy rozwód z UE?

14.02.2019
29 marca mija ostateczny termin opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Sytuacja jest na tyle ciekawa, że postanowiliśmy się jej przyjrzeć tym razem z politologicznego punktu widzenia. Co brexit oznacza dla Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Polski? Przewodnikami po meandrach polityki brytyjskiej będą doktorantka Marta Cimke oraz dr Michał Dulak z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o Brexit–bomba z opóźnionym zapłonem czy rozwód z UE?