Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Lista artykułów

Mity laktacyjne – co na to nauka?

Mity laktacyjne – co na to nauka?

19.07.2019
Wokół tematu karmienia piersią latami narastało wiele kontrowersji i sprzecznych informacji. Aby obalić te najbardziej szkodliwe i sporne, zweryfikowaliśmy je pod kątem aktualnej wiedzy naukowej. Pomagały nam w tym specjalistki w tej dziedzinie i absolwentki UJ – Anna Kotlińska, Anna Pactwa, Katarzyna Mozdyniewicz oraz Paulina Nowińska.
więcej o Mity laktacyjne – co na to nauka?
Łąka pełna  kwiatów w środku miasta – co na to pszczoły?

Łąka pełna kwiatów w środku miasta – co na to pszczoły?

15.07.2019
Obecne trendy w projektowaniu zieleni miejskiej bardzo sprzyjają tworzeniu tzw. „kwietnych łąk”, które z założenia mają spełniać funkcje estetyczne oraz wspierać przetrwanie owadów w trudnych warunkach zabetonowanej przestrzeni. Problem w tym, że nie wiadomo, jak lokalizacja „kwietnych łąk” wpływa na zapylacze w miastach. Odpowiedzi na to pytanie poszukuje dr Joanna Kajzer-Bonk z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ i Zakładu Bioróżnorodności Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
więcej o Łąka pełna kwiatów w środku miasta – co na to pszczoły?
KRAKsat, czyli satelita z Krakowa

KRAKsat, czyli satelita z Krakowa

05.07.2019
W środę (3.07.2019) na orbitę ziemską trafił KRAKsat, sztuczny satelita skonstruowany przez grupę studentów z dwóch krakowskich uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego - oraz wrocławską firmę SatRevolution. Jaki cel przyświecał żakom pracującym dniami i nocami nad niewielkim stalowym pudełkiem i do czego może nas doprowadzić ta misja?
więcej o KRAKsat, czyli satelita z Krakowa
Kryzys uchodźczy jako wyzwanie dla zdrowia publicznego

Kryzys uchodźczy jako wyzwanie dla zdrowia publicznego

28.06.2019
20 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Uchodźcy. Ostatnie szacunki z końca 2018 roku wykazują, że problem wynikający z konieczności opuszczenia swojego miejsca zamieszkania i kraju dotyczy ponad 70 milionów ludzi na całym świecie. O swoich doświadczeniach z pracy wolontariackiej na rzecz dzieci w obozie dla uchodźców z Syrii w kontekście wyzwań dla zdrowia publicznego dzieli się Anita Zalisz, studentka Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Kryzys uchodźczy jako wyzwanie dla zdrowia publicznego
Zdrowie własne i publiczne – najefektywniejsza inwestycja

Zdrowie własne i publiczne – najefektywniejsza inwestycja

26.06.2019
Czym jest zdrowie publiczne? Zgodnie z nowoczesnym podejściem jest ono interdyscyplinarną nauką i sztuką zapobiegania chorobom oraz przedłużania i poprawy jakości ludzkiego życia. Jak przekonuje nasza rozmówczyni, prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM, jest to jedna z najważniejszych dziedzin życia społecznego i politycznego, zaś do ważnych jej elementów należy profilaktyka chorób. W związku z tym, że tematyce tej poświęciła imponujące 45 lat swojej kariery naukowej, dzisiaj prezentuje nam niewielki fragment swoich dokonań na tym polu.
więcej o Zdrowie własne i publiczne – najefektywniejsza inwestycja
Alicja po drugiej stronie lustra

Alicja po drugiej stronie lustra

19.06.2019
Znaczna grupa asymetrycznych związków chemicznych występujących na świecie może istnieć w dwóch formach, które – posiadając dokładnie takie same wzory sumaryczne – tworzą swoje odbicia lustrzane, czyli są chiralne. O tym, jakie to ma znaczenie dla świata, opowiada prof. Małgorzata Barańska z Wydziału Chemii UJ, której zespół w ostatnich dniach dokonał znaczących odkryć w dziedzinie wzbudzania chiralności cząstek.
więcej o Alicja po drugiej stronie lustra
Efekt powracających żołnierzy

Efekt powracających żołnierzy

14.06.2019
Przez wiele stuleci panowało rozpowszechnione przekonanie, że zarówno w okresach poprzedzających wojnę, jak i tych bezpośrednio po cięższych czasach rodzi się więcej chłopców. Kwestia ta wyjaśniana była założeniem, że społeczeństwo w naturalny sposób rekompensuje sobie wysokie straty młodych mężczyzn biorących udział w wojennych potyczkach. Ile wspólnego ma powyższa „mądrość ludowa” z danymi naukowymi? W zrozumieniu tego zjawiska pomaga nam dr Ilona Nenko z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Efekt powracających żołnierzy
W zatrutym ogrodzie

W zatrutym ogrodzie

06.06.2019
Gdy rośliny stają się lekarstwem na nasze problemy, rodzi się technika zwana fitoremediacją. Jest to nic innego, jak wykorzystywanie ich w procesie oczyszczania środowiska. O tym, w jaki sposób rośliny radzą sobie z tak trudnym zadaniem opowiada doktor Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
więcej o W zatrutym ogrodzie