Wyniki sortowane według etykiety: uj

Jak mówimy i śpiewamy do dzieci? Na całym świecie tak samo

22.07.2022
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli zespół składający się z ponad 40 badaczy, który zebrał 1615 nagrań ludzkiej mowy i śpiewu z 21 społeczności zamieszkujących sześć kontynentów. W zespole tym znalazła się również prof. Grażyna Jasieńska i dr Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJCM. O wynikach badań pisze dr Andrzej Galbarczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o Jak mówimy i śpiewamy do dzieci? Na całym świecie tak samo
Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania

10.06.2022
Od roku akademickiego 2022/2023 Wydział Polonistyki UJ zaprasza na nowy kierunek studiów. Twórcze pisanie to propozycja dla tych, których pociąga kreatywne posługiwanie się literackim językiem polskim, pisanie tekstów artystycznych i użytkowych o charakterze estetycznym. O tym pisze w swoim artykule dr hab. Krzysztof Zajas, prof. UJ z Katedry Kultury Literackiej Pogranicza.
więcej o Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania
Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę

26.04.2022
Zapraszamy do lektury analizy dr. hab. Andrzeja Dudka kierownika Zakładu Antropologii Kultury Rosyjskiej UJ, o reakcji różnych środowisk w Rosji (artystycznych, naukowych, religijnych, biznesowych) na agresję Rosji na Ukrainę w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy.
więcej o Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę

24.03.2022
Rosyjska inwazja na Ukrainę ukazała słabość Grupy Wyszehradzkiej jako regionalnego forum współpracy podobnie myślących rządów. Milczenie V4 wskazuje, że Grupie nie udało się przezwyciężyć pogłębiających się podziałów między prorosyjską polityką Węgier a rosnącymi obawami pozostałych państw członkowskich związanymi z neoimperialistyczną postawą Rosji – pisze prof. Artur Gruszczak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Politolog z UJ: milczenie Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rosyjskiej agresji źle wróży dla przyszłości organizacji
Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry

04.03.2022
Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła architekturę bezpieczeństwa międzynarodowego. Nie stanowi to jednak niespodzianki – przesłanki na temat przyszłych działań Putina można było dostrzec zarówno w jego dotychczasowych wypowiedziach, jak i działaniach, a także w kategorycznych przejawach negacji ze strony Zachodu – oceniają badacze z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry
Mikrobiom kopalnych koralowców

28.02.2022
Mikrobiom współczesnych koralowców rafowych jest intensywnie badany przez biologów z powodu jego olbrzymiego znaczenia dla zdrowia koralowców, co ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania całej rafy. Wiedza na temat mikrobiomu kopalnych koralowców do niedawna praktycznie nie istniała (za wyjątkiem przesłanek o obecności glonów odpowiedzialnych za fotosymbiozę).
więcej o Mikrobiom kopalnych koralowców
Zabawą przeciwko wojnie

28.02.2022
24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. W tej ekstremalnie trudnej sytuacji chcemy dzielić się z opiniami i analizami naukowców naszej uczelni. Zachęcamy do lektury tekstu dr Małgorzaty Turczyk z Instytut Pedagogiki UJ o tym, jak złagodzić traumatyczne doświadczenie wojny wśród dzieci.
więcej o Zabawą przeciwko wojnie
Mądra Książka Roku 2021

23.02.2022
Kolejna edycja konkursu Mądra Książka Roku przed nami! Już siódmy raz współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów i autorek książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2021. A już w marcu głosowanie społeczności akademickiej naszej uczelni.
więcej o Mądra Książka Roku 2021