Wyniki sortowane według etykiety: uj

Najpopularniejsze teksty o nauce - 2019

17.12.2019
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. Warto do nich wrócić - szczególnie do tych zapomnianych.
więcej o Najpopularniejsze teksty o nauce - 2019
Historia pisana na nowo

04.12.2019
Powszechnie uważano, że kilkanaście wieków temu, na terenie ówczesnego Cesarstwa Bizantyjskiego, na ulicach Konstantynopola codziennie umierało kilka tysięcy osób. W ciągu krótkiego czasu nieznana wówczas choroba miała zmieść z powierzchni Europy blisko połowę jej mieszkańców. Dzisiaj wiemy już, że dane te są mocno przeszacowane. Zaraza Justyniana, bo to o niej mowa, istotnie wydarzyła się, ale jej „plony” wcale nie były tak wielkie, jak dotychczas uważano. Międzynarodowy zespół naukowców, którego członkiem jest historyk z Instytutu Historii UJ – dr Adam Izdebski, właśnie opublikował wyniki swoich badań, które rzucają zupełnie nowe światło na wydarzenia sprzed wieków.
więcej o Historia pisana na nowo
Koncept niepokoju w badaniach doktoranta UJ

10.10.2019
Z okazji tegorocznej ceremonii wręczenia aż dwóch literackich Nagród Nobla zapraszamy do lektury tekstu popełnionego przez Sebastiana Brejnaka, doktoranta kulturoznawstwa na Wydziale Polonistyki UJ. Niepokój to nie tylko temat utworu autorstwa naszego doktoranta, ale również tytuł jego książki "Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia nieswojości". Gorąco zachęcamy do lektury!
więcej o Koncept niepokoju w badaniach doktoranta UJ
Dlaczego świat zbudowany jest z materii, a nie z antymaterii?

12.09.2019
W ostatnich dniach opublikowane zostały najnowsze wyniki eksperymentu GERDA, którego celem jest poszukiwanie odpowiedzi na fundamentalne pytania fizyki cząstek elementarnych. Międzynarodowy projekt angażuje naukowców z 16 europejskich jednostek badawczych, w tym również grupę z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy najnowsze osiągnięcia przybliżają nas do poznania prawdy o początkach Wszechświata?
więcej o Dlaczego świat zbudowany jest z materii, a nie z antymaterii?
Uff, jak gorąco!

06.08.2019
W czerwcu tego roku Polskę nawiedziła fala afrykańskich upałów. Naukowcy przekonują, że globalne ocieplenie powoli zaczyna zbierać swoje żniwa. O zmianach klimatycznych i rekordowo ciepłym miesiącu w polskich miastach pisze dla nas dr hab. Agnieszka Wypych, prof. UJ z Zakładu Klimatologii UJ.
więcej o Uff, jak gorąco!
Śmierć książki? Nic bardziej mylnego

31.07.2019
Raport „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018” Biblioteki Narodowej wskazuje, iż 37% respondentów zadeklarowało, że czytało przynajmniej jedną książkę w poprzednim roku. Czy na podstawie tej jednej informacji możemy wysuwać wnioski, iż Polacy nie lubią czytać książek? A co z audiobookami, ebookami i tweetami? Czy one również wchodzą w zakres tej statystyki? O stanie polskiego czytelnictwa rozmawiamy z dr. Piotrem Lechowskim z Instytutu Studiów Informacyjnych UJ.
więcej o Śmierć książki? Nic bardziej mylnego
Zdrowie własne i publiczne – najefektywniejsza inwestycja

26.06.2019
Czym jest zdrowie publiczne? Zgodnie z nowoczesnym podejściem jest ono interdyscyplinarną nauką i sztuką zapobiegania chorobom oraz przedłużania i poprawy jakości ludzkiego życia. Jak przekonuje nasza rozmówczyni, prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM, jest to jedna z najważniejszych dziedzin życia społecznego i politycznego, zaś do ważnych jej elementów należy profilaktyka chorób. W związku z tym, że tematyce tej poświęciła imponujące 45 lat swojej kariery naukowej, dzisiaj prezentuje nam niewielki fragment swoich dokonań na tym polu.
więcej o Zdrowie własne i publiczne – najefektywniejsza inwestycja
Efekt powracających żołnierzy

14.06.2019
Przez wiele stuleci panowało rozpowszechnione przekonanie, że zarówno w okresach poprzedzających wojnę, jak i tych bezpośrednio po cięższych czasach rodzi się więcej chłopców. Kwestia ta wyjaśniana była założeniem, że społeczeństwo w naturalny sposób rekompensuje sobie wysokie straty młodych mężczyzn biorących udział w wojennych potyczkach. Ile wspólnego ma powyższa „mądrość ludowa” z danymi naukowymi? W zrozumieniu tego zjawiska pomaga nam dr Ilona Nenko z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Efekt powracających żołnierzy