Wyniki sortowane według etykiety: wydarzenia

Nobel 2017 z fizyki. Fale grawitacyjne w naukowej pułapce

04.10.2017
Einstein się nie mylił. Jego teoretyczne analizy eksperymentalnie potwierdziły badania w projekcie LIGO/VIRGO - detekcja fal grawitacyjnych. Za to osiągniecie fizycznego Nobla 2017 otrzymali Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej materii!
więcej o Nobel 2017 z fizyki. Fale grawitacyjne w naukowej pułapce
Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?

04.10.2017
Zmiany cykliczne, na przykład związane z rytmem dzień - noc, są nieodłączną cechą otaczającej nas przyrody. W 2017 roku, za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe, Nagrodę Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny otrzymali Jeffry C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young.
więcej o Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?
Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

03.10.2017
Z wielką przyjemnością prezentujemy zapis wykładu, jaki na inaugurację roku akademickiego 2017/18 wygłosiła dr hab. Justyna Drukała, biolog i kierownik Banku Komórek na UJ. Zapraszamy do fascynującego świata wiedzy o regeneracji komórek i narządów – przyszłości medycyny.
więcej o Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?
Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

02.10.2017
Fajerwerki wiedzy, tęcze eksperymentów, błyski geniuszu i galaktyki uśmiechów. Tak było na tegorocznej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ
Smoluchowski i Internet rzeczy

06.09.2017
Taternik, alpinista, malarz, ale przede wszystkim genialny fizyk. Równolegle z Albertem Einsteinem wyjaśnił zjawisko ruchów Browna, które wykorzystywane jest m.in. w ekonomii i nowych technologiach. W Krakowie trwają główne wydarzenia związane z obchodami Roku Mariana Smoluchowskiego.
więcej o Smoluchowski i Internet rzeczy
Kilka trudnych pytań o pszczoły

30.06.2017
25 uli, około czterystu tysięcy pszczół liczy Pasieka Uniwersytecka, której centrum zlokalizowane jest w Ogrodzie Botanicznym. Jej powstanie to także okazja, aby porozmawiać o dramatycznej sytuacji tych owadów. Na nasze pytania odpowiada dr Karolina Kuszewska z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Kilka trudnych pytań o pszczoły
Frans de Waal na UJ: my ludzie, nie jesteśmy aż tak wyjątkowi

07.06.2017
4 czerwca 2017 roku miało miejsce święto popularyzacji nauki przez duże N. Z gościnnym wykładem na Uniwersytecie Jagiellońskim wystąpił najbardziej znany na świecie prymatolog i etolog – Frans de Waal.
więcej o Frans de Waal na UJ: my ludzie, nie jesteśmy aż tak wyjątkowi
Test Coopera, czyli ATP potrzebne na już

02.06.2017
Start. Przed nami 12 minut intensywnego biegu. Test Coopera pokaże jak organizm radzi sobie z wysiłkiem fizycznym. Tak naprawdę pokaże, jak sprawne są nasze komórki, jak wydajnie mogą produkować energię.
więcej o Test Coopera, czyli ATP potrzebne na już