Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Jak lepiej zapobiegać chorobom serca?

15.10.2020
Rocznie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera ponad 17 milionów osób. Tym samym, schorzenia kardiologiczne są dzisiaj najpoważniejszą i najczęstszą przyczyną umieralności ludzi na świecie. W Polsce odpowiadają one za ponad 40% wszystkich zgonów. Przy tak ogromnym ryzyku odpowiednie oszacowanie zagrożenia chorobami naczyniowo-sercowymi jest niezmiernie ważne. W ostatnim czasie badacze z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM przyczynili się do dostosowania oceny ryzyka do uwarunkowań występujących w Europie Środkowo-Wschodniej.
więcej o Jak lepiej zapobiegać chorobom serca?
Pokojowa Nagroda Nobla 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego

10.10.2020
Tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została jedna z agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych - Światowy Program Żywnościowy (ang. World Food Programme, WFP). Ten wybór komentują dla nas prof. dr hab. Artur Gruszczak z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego oraz dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ z Instytutu Nauk o Środowisku.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego
Nobel 2020 z chemii za nożyczki genetyczne

07.10.2020
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudnie. Obie panie zostały uhonorowane za opracowanie metody edycji genomu. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy badaczy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Małopolskiego Centrum Biotechnologii.
więcej o Nobel 2020 z chemii za nożyczki genetyczne
Nobel z fizyki 2020: Czarne dziury i tajemnicze centrum Drogi Mlecznej

06.10.2020
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Rogerowi Penrose'owi za potwierdzenie zgodności teorii względności z formowaniem się czarnych dziur oraz Reinhardowi Genzlowi i Andrei Ghez za odkrycie supermasywnego kompaktowego obiektu w centrum naszej galaktyki. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr Elżbietę Kuligowską z Obserwatorium Astronomicznego UJ, prof. Edwarda Malca kierującego Zakładem Teorii Względności i Astrofizyki oraz dr. hab. Sebastiana Szybkę z Zakładu Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii.
więcej o Nobel z fizyki 2020: Czarne dziury i tajemnicze centrum Drogi Mlecznej
Nobel 2020 z medycyny za odkrycie WZW C

06.10.2020
Tegoroczna Nagroda Nobla z dziedziny medycyny lub fizjologii przyznano Harvey'owi J. Alterowi, Michael'owi Houghtonowi i Charles'owi M. Rice'owi za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C. O komentarz do decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy badaczy z Collegium Medicum UJ.
więcej o Nobel 2020 z medycyny za odkrycie WZW C
Tydzień Noblowski 2020 - komentarze

05.10.2020
Trwa Tydzień Noblowski 2020. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. W poniedziałek jest to medycyna lub fizjologia, we wtorek fizyka, w środę chemia, w czwartek literatura. W piątek przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2020 - komentarze
Pierwszy koci mem

24.09.2020
Popularność kotów w internecie to zjawisko, które od dłuższego czasu rozwija się z niegasnącym entuzjazmem. Nierzadko bywa ono nawet przedmiotem poważnych artykułów naukowych. Kocie filmy, kocie zdjęcia, komiksy, grafiki... Koty świetnie odnajdują się w memetycznej kulturze. Jak się jednak okazuje kot-mem nie jest wcale jakimś nowatorskim wymysłem ostatnich dekad. O historii kociego humoru pisze dr Agnieszka Fulińska z Zakładu Historii Powszechnej Nowoczesnej Wydziału Historycznego UJ.
więcej o Pierwszy koci mem
Teoria kontra obserwacje rozbłysków gamma: narodziny nowych świec standardowych

16.09.2020
Nowe, przełomowe badania krakowskich naukowców nad rozbłyskami gamma.
więcej o Teoria kontra obserwacje rozbłysków gamma: narodziny nowych świec standardowych