Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Para czarnych dziur w centrum galaktyki zdemaskowana

28.06.2023
Naukowcy, wśród których znalazł się profesor Stanisław Zoła z Obserwatorium Astronomicznego UJ, nie ustają w badaniach galaktyki aktywnej OJ 287. Wyniki międzynarodowego zespołu badawczego, opisane w najnowszym numerze czasopisma naukowego „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, przynoszą rewelacyjne informacje dotyczące wykrycia sygnału generowanego przez drugą supermasywną czarną dziurę znajdującą się w centrum tej odległej galaktyki.
więcej o Para czarnych dziur w centrum galaktyki zdemaskowana
Rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii

22.06.2023
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano technologie materiałowe magazynowania energii, które pozwolą uniezależnić się od zagranicznych dostawców drogich metali i grafitu potrzebnych do produkcji akumulatorów. Zaproponowane przez naukowców rozwiązania spełniają wymogi zielonej chemii, produkcja niektórych z nich nie pozostawia śladu węglowego, a prototypy akumulatorów wykazują porównywalne lub lepsze parametry od tych obecnie produkowanych.
więcej o Rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii
Potas i sód w diecie pszczół – klucz do zrozumienia ich relacji z przyrodą

12.06.2023
Dzikie pszczoły stanowią niezmiernie istotną część naszego środowiska, choć wiedza na temat ich ekologii oraz ewolucji jest ograniczona. Dzisiaj wiele ich gatunków zagrożonych jest wyginięciem, dlatego też zrozumienie wzajemnych interakcji pomiędzy pszczołami a roślinami jest niezbędne do tego, aby skuteczniej je ochronić. O tym, co odegrało kluczową rolę w ich ewolucji i jak nasza wiedza na te temat może im pomóc, pisze dr Michał Filipiak z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Potas i sód w diecie pszczół – klucz do zrozumienia ich relacji z przyrodą
Najważniejsze wybory w tym roku rozstrzygnięte?

19.05.2023
Co mówią nam wyniki I tury wyborów prezydenckich w Turcji. Czego można spodziewać się przed II turą wyborów? Jak głosuje społeczeństwo tureckie? O tym pisze dr Karolina Wanda Olszowska, turkolożka z UJ.
więcej o Najważniejsze wybory w tym roku rozstrzygnięte?

17.05.2023
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną i jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Rozwija się "podstępnie", przez długi czas nie dając żadnych niepokojących objawów, co utrudnia postawienie diagnozy i efektywne leczenie. Badania przeprowadzone pod kierunkiem dr. hab. Mateusza Siedlińskiego i prof. Tomasza Guzika z Wydziału Lekarskiego UJ CM pozwalają liczyć na zmianę tej sytuacji na lepsze.
więcej o Naukowcy z UJ CM na tropie innowacyjnej metody diagnostyki nadciśnienia tętniczego

22.03.2023
17 marca media obiegła informacja, iż haski trybunał wydał nakaz aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Co w praktyce oznacza decyzja MTK tłumaczą w swoim artykule dr hab. Brygida Kuźniak i dr hab. Marcin Marcinko z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ.
więcej o Międzynarodowy Trybunał Karny wydaje nakaz aresztowania Władimira Putina. Co to w praktyce oznacza?
Owady - jeść czy nie jeść, czyli walka o nasze talerze

13.03.2023
Jakiś czas temu opinię publiczną rozgrzała informacja na temat rychłego wprowadzenia na rynek produktów spożywczych na bazie owadów. Ma być to odpowiedź na konieczność zapewnienie pożywienia rosnącej populacji ludzkości. Wszelkie kwestie i wątpliwości związane z żywnością z owadów rozwiewa prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Owady - jeść czy nie jeść, czyli walka o nasze talerze
Dystymia. Uśmiechnięta twarz depresji

24.02.2023
Co rok, 23. lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją, czyli zaburzeniem nastroju, które dotyka coraz więcej osób na świecie. Depresja stała się na tyle poważnym problemem dla zdrowia publicznego, że głównie z jej powodu w 2018 roku WHO do czterech filarów przewlekłych chorób niezakaźnych (non-communicable diseases), będących największym obciążeniem dla zdrowia populacji, dodało filar piąty: zaburzenia psychiczne.
więcej o Dystymia. Uśmiechnięta twarz depresji