Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Literacka Nagroda Nobla z akcentem biało-czerwonym

10.10.2019
W tym roku Akademia Szwedzka przyznał dwie Literackie Nagrody Nobla: za rok obecny oraz za 2018. Tegoroczną nagrodę otrzymał austriacki pisarz i poeta, Peter Handke. Za rok 2018 wyróżnienie dostała polska pisarka, Olga Tokarczuk. Obok Sienkiewicza, Reymonta, Miłosza i Szymborskiej Tokarczuk stała się piątym literackim Noblistą-Polakiem. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. dr hab. Annę Łebkowską, Wojciecha Bononowicza i dr Małgorzatę Majewską.
więcej o Literacka Nagroda Nobla z akcentem biało-czerwonym

Koncept niepokoju w badaniach doktoranta UJ

10.10.2019
Z okazji tegorocznej ceremonii wręczenia aż dwóch literackich Nagród Nobla zapraszamy do lektury tekstu popełnionego przez Sebastiana Brejnaka, doktoranta kulturoznawstwa na Wydziale Polonistyki UJ. Niepokój to nie tylko temat utworu autorstwa naszego doktoranta, ale również tytuł jego książki "Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia nieswojości". Gorąco zachęcamy do lektury!
więcej o Koncept niepokoju w badaniach doktoranta UJ

Nobel 2019 z chemii - baterie, bez których nie byłoby dzisiejszej technologii

10.10.2019
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano trzem profesorom - Stanley’owi Whittinghamowi, Johnowi Goodenoughowi i Akira Yoshino. Uhonorowani zostali oni za odkrycie baterii litowo-jonowych - fundamentu dzisiejszej technologii. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Marcina Molendę z Zakładu Technologii Chemicznej UJ.
więcej o Nobel 2019 z chemii - baterie, bez których nie byłoby dzisiejszej technologii

Nobel 2019 z fizyki - nowa planeta

09.10.2019
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Jamesowi Peeblesowi za odkrycia z zakresu kosmologii fizycznej oraz Michelowi Mayorowi i Diderowi Queloz za odkrycie nowej planety okrążającej gwiazdę podobną do Słońca. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. hab. Sebastiana Szybkę z Zakładu Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii UJ.
więcej o Nobel 2019 z fizyki - nowa planeta

Tydzień Noblowski 2019 - komentarze

09.10.2019
Trwa Tydzień Noblowski 2019. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. W poniedziałek jest to medycyna lub fizjologia, we wtorek fizyka, w środę chemia, w czwartek literatura. W piątek przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2019 - komentarze

Nobel 2019 z medycyny/fizjologii - jak komórki wyczuwają tlen?

07.10.2019
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny medycyny/fizjologii przyznano Williamowi G. Kaelinowi Jr., Sir Peteowi J. Ratcliffe'owi i Greggowi J. Semenza za odkrycie mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za dostosowywanie się komórek do dostępności tlenu. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy specjalistów z UJ - prof. Piotra Laidlera, dr Kingę Kocembę-Pilarczyk, prof. Tomasza Brzozowskiego i dr hab. Agnieszkę Jaźwę-Kusior.
więcej o Nobel 2019 z medycyny/fizjologii - jak komórki wyczuwają tlen?

Mikroplastik w powietrzu - konkurent dla smogu?

07.10.2019
W ostatnim tygodniu września media obiegła informacja o wykryciu obecności cząstek mikroplastiku w powietrzu atmosferycznym Krakowa. Za samo badanie oraz jego niepokojące wyniki odpowiedzialny jest zespół naukowców z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego i Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy powszechność występowania mikroplastiku w krakowskiej atmosferze powinna być traktowana jako niepokojące zjawisko?
więcej o Mikroplastik w powietrzu - konkurent dla smogu?

Otyłość. Problem miast czy wsi?

30.09.2019
Liczba osób otyłych dramatycznie rośnie z roku na rok w większości krajów świata. Wraz z nią zwiększa się liczba mieszkańców miast. Przez długie lata intuicyjnie łączono więc życie w aglomeracjach miejskich ze wzrostem masy ciała. Okazuje się jednak, że tego typu przekonanie jest błędne. Najnowsze badania międzynarodowe, w które zaangażowane były zespoły prof. Grażyny Jasieńskiej oraz prof. Andrzeja Pająka z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM, demaskują prawdę o jednej z groźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszego świata.
więcej o Otyłość. Problem miast czy wsi?