Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Nobel z chemii dla kwantowych kropek

04.10.2023
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Moungi'emu Bawendiemu, Louisowi Brusowi oraz Alexeiowi Ekimovowi za odkrycie i syntezę kropek kwantowych. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Szczepana Zapotocznego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii Wydziału Chemii UJ.
więcej o Nobel z chemii dla kwantowych kropek
Nobel z fizyki trafia do świata fotonów

03.10.2023
Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki przyznano Pierre'owi Agostinowi, Ferencowi Krauszowi i Anne L'Huillier za opracowanie metod eksperymentalnych, które generują attosekundowe impulsy światła przeznaczone do badania dynamiki elektronów w materii. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Jakuba Zakrzewskiego z Zakładu Optyki Atomowej oraz prof. Jakuba Prauznera-Bechcickiego z Zakładu Fizyki Nanostruktur i Nanotechnologii Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o Nobel z fizyki trafia do świata fotonów
Tydzień Noblowski 2023 - komentarze

29.09.2023
Trwa Tydzień Noblowski 2023. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2023 - komentarze
Czy stres w dzieciństwie wpływa na przyszłą reprodukcję?

15.09.2023
O tym jak negatywne konsekwencje dla zdrowia może mieć stres nie trzeba już prawdopodobnie nikogo przekonywać. Coraz więcej badań wskazuje na to, że nasze zdrowie w dorosłości „programowane” jest przez stres, na który byliśmy narażeni w dzieciństwie. Jak jednak wpływa on na reprodukcję kobiet? Zapraszamy do lektury tekstu dr Magdaleny Klimek z Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Czy stres w dzieciństwie wpływa na przyszłą reprodukcję?
Legionelloza – nowa epidemia czy znana już od lat choroba?

24.08.2023
Ostatnio uwagę opinii publicznej przykuł fakt pojawienia się na Podkarpaciu licznych zachorowań na chorobę wywołaną przez bakterię Legionella pneumophila. Z czym mamy do czynienia i czy istnieją powody do obaw? Kwestię tę komentują dr Dominika Salamon z Katedry Mikrobiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz dr hab. Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.
więcej o Legionelloza – nowa epidemia czy znana już od lat choroba?
Stawianie pasiek nie pomaga pszczołom

08.08.2023
Pszczoły budzą w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie opinii publicznej, a szereg firm i instytucji angażuje się w programy mające na celu ochronę tej grupy owadów. Niestety, podejmowane działania ochronne nie zawsze są właściwe, a niektóre z nich mogą nie tylko nie poprawiać sytuacji pszczół, ale wręcz ją pogarszać. Jednym z nich jest zakładanie pasiek. O kwestii tej pisze dr Justyna Kierat z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Stawianie pasiek nie pomaga pszczołom
Energetyki a zdrowie publiczne

27.07.2023
Wraz z początkiem nowego roku w życie weszły przepisy, na mocy których zakup tzw. energetyków jest zakazany dla osób do 18 roku. Tę decyzję, z perspektywy zdrowia publicznego, komentują dla nas dr Ewa Błaszczyk-Bębenek oraz mgr inż. Urszula Zwierczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ.
więcej o Energetyki a zdrowie publiczne

18.07.2023
Zapraszamy do recenzji książki pt. "Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w 2022 roku. Autorem książki jest prof. Wojciech Woźniak z UŁ.
więcej o Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych