Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Dlaczego giną małże (nie tylko w Odrze)?

08.11.2022
Małże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, które żyją na dnie cieków i zbiorników wodnych. Dzięki swojej specyficznej budowie są w stanie filtrować wodę i w formie oczyszczonej oddawać ją do środowiska. Jednak, jako że są organizmami o bardzo ograniczonych możliwościach przemieszczania się, w sytuacji skażenia wody, nie mają szans. O niepokojącym losie małży słodkowodnych i prognozach na ich przyszłość pisze dr Anna Maria Łabęcka z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Dlaczego giną małże (nie tylko w Odrze)?
Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana

10.10.2022
W piątek, 7 października, poznaliśmy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Laureatami zostali białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki i dwie organizacje broniące praw człowieka — rosyjski Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Przyznanie tej nagrody komentują prof. Joachim Diec i dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana
Nobel z chemii "kliknięty"

05.10.2022
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Carolyn R. Bertozzi, Mortenowi Meldalowi i K. Barry'emu Sharplessowi za znaczne postępy w chemii kliknięć i w chemii bioortogonalnej. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Aleksandrę Pałasz z Zakładu Chemii Organicznej.
więcej o Nobel z chemii "kliknięty"
Nobel z fizyki dla informatyki kwantowej

04.10.2022
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Alainowi Aspectowi, Johnowi F. Clauserowi i Antonowi Zeilingerowi za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. hab. Jakuba Mielczarka z Instytutu Fizyki Teoretycznej, dr. hab. Szymona Pustelnego, prof. UJ z Zakładu Fotoniki, dr. Tomasza Millera z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz prof. dr. hab. Karola Życzkowskiego z Zakładu Optyki Atomowej.
więcej o Nobel z fizyki dla informatyki kwantowej
Noblowski neandertalczyk

03.10.2022
Nagroda Nobla 2022 w dziedzinie fizjologii lub medycyny trafiła do Svantego Pääbo za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka. O komentarz do niezwykłej decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy prof. Pawła Valde-Nowaka z Zakładu Archeologii Epoki Kamienia, dr Annę Zubek z Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ oraz dr. Kamila Kopija z Zakładu Archeologii Klasycznej.
więcej o Noblowski neandertalczyk
Tydzień Noblowski 2022 - komentarze

03.10.2022
Trwa Tydzień Noblowski 2022. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2022 - komentarze
Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ

01.10.2022
Po dwuletniej przerwie Małopolska Noc Naukowców wróciła na Uniwersytet Jagielloński. W ostatni piątek września uniwersyteckie sale wykładowe i laboratoria zapełniły się dziećmi i młodzieżą.
więcej o Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ
Fala protestów w Iranie

29.09.2022
W Iranie od niemal dwóch tygodni mają miejsce protesty społeczne. O ich źródłach i przebiegu pisze dr Karolina Rakowiecka-Asgari z Zakładu Iranistyki Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Fala protestów w Iranie