Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

6 mitów na temat szczepień

04.01.2019
Korzyści ze stosowania szczepień są powszechnie uznane przez profesjonalistów medycznych[1]. Wśród laików podejrzliwość wzbudza to, że szczepionki – jako jedna z niewielu procedur medycznych – podawane są osobom zdrowym. Ponadto dotyczą całej populacji, w tym szczególnie wrażliwej jej części, czyli dzieci. Są podawane obowiązkowo, co interpretowane bywa jako forma przymusu. Nieufność względem szczepień jest podsycana coraz wyraźniej przez tzw. ruchy antyszczepionkowe, które negują znaczą część korzyści ze szczepień oraz dążą do rewizji polityki w ich zakresie.
więcej o 6 mitów na temat szczepień

Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018

27.12.2018
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. Warto do nich wrócić - szczególnie do tych zapomnianych.
więcej o Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018

Spać, czy nie spać – oto jest pytanie

19.12.2018
O tym, że sen jest ważny dla zdrowia człowieka wiemy intuicyjnie. Nierzadko mogliśmy odczuć na własnej skórze rezultaty niedospania – gorsza koncentracja, wolniejszy czas reakcji czy uczucie niemożności podjęcia intensywniejszych aktywności – to tylko niektóre skutki sennych niedoborów. Obecne dane szacunkowe wskazują na to, że chroniczny niedobór snu to problem co czwartego Polaka. Okazuje się również, że – paradoksalnie – niedosypianie przyczynia się do zaburzania okresów odpoczynku.
więcej o Spać, czy nie spać – oto jest pytanie

COP24 - szczyt szczytów

14.12.2018
Dzisiaj, 14 grudnia, kończy się trwający od 2 grudnia szczyt klimatyczny. Poprzedni odbywał się w Paryżu – obecny trwa w stolicy województwa śląskiego, Katowicach. O komentarz w sprawie zmian klimatycznych, które dzieją się na naszych oczach, poprosiliśmy dr hab. Agnieszkę Wypych z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o COP24 - szczyt szczytów

Człowiek GMO

04.12.2018
Kiedy w 1996 roku udało się po raz pierwszy w historii sklonować słynną owcę Dolly, można było spodziewać się, że kwestią czasu będzie rozpoczęcie przez naukowców prób genetycznych na ludzkich organizmach. Kilka dni temu świat obiegła informacja o dokonaniach chińskich badaczy w tej materii. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prof. dr hab. Jana Hartmana z Zakładu Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum UJ.
więcej o Człowiek GMO

Płeć dziecka ma znaczenie dla zdrowia matki

27.11.2018
Najnowsze badania przeprowadzone przez Zakład Zdrowia i Środowiska Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM sugerują, że każdorazowe urodzenie syna znacząco przyczynia się do pogorszenia późniejszego stanu zdrowia matki. Z czego wynikają takie efekty? Do czego może się przyczynić taka wiedza? W jaki sposób poprawnie interpretować wyniki takich badań?
więcej o Płeć dziecka ma znaczenie dla zdrowia matki

Klinika Papieru

21.11.2018
Klinika Papieru to specjalna przychodnia, w której przyjmowane są „chorujące” książki. Działa przy Bibliotece Jagiellońskiej jako specjalistyczna pracownia, ratując wiele starych woluminów, a tym samym przedłużając ich żywotność o kolejne setki lat.
więcej o Klinika Papieru

Podglądanie atomów stało się faktem

15.11.2018
25 października 2018 roku wydano oficjalną decyzję dotyczącą zakupu innowacyjnego mikroskopu elektronowego nowej generacji Cryo-EM, który za kilka miesięcy zacznie działać w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS (NCPS) w ramach nowo utworzonego Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej.
więcej o Podglądanie atomów stało się faktem