Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cafe Nauka: Pogromcy mitów laktacyjnych

Cafe Nauka: Pogromcy mitów laktacyjnych

Jak karmienie piersią wpływa na przyszły wygląd twarzy dziecka? Czy cesarskie cięcie może utrudnić laktację? Czy długie karmienie dziecka przyczynia się do powstania próchnicy? Czy można karmić piersią mając gorączkę? Czy piwo bezalkoholowe może rozkręcić... laktację?

Jak zwykle na Cafe Nauka, także i teraz na temat przewodni postaramy się spojrzeć z kilku różnych perspektyw, próbując znaleźć w odmiennych podejściach do mitów laktacyjnych naukowe fakty i konkrety oraz uzupełniające się idee.

Czerwcowa odsłona Cafe Nauka:

 

Naszymi gośćmi będą:

 

Anna Kotlińska - położna, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna, terapeutka miofunkcjonalna (Orofacial Myofunctional therapist, AMOT), badaczka mleka kobiecego (studia doktoranckie Collegium Medicum UJ), popularyzatorka wiedzy o porodzie, karmieniu, rozwoju jamy ustnej i twarzy.

A także – założycielka Kliniki Laktacyjnej.

 

 

--------------------------------------------------------

 

Anna Pactwa - psycholog, trener, nauczyciel, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, trener Szkoły Trenerów I stopnia Grupy TROP (pod patronatem PTP). 

Współpracuje z Krakowską Kliniką Laktacyjną oraz doulą Beatą Meinguer. Pracowała w Laboratorium Psychologii Rozwoju Małego Dziecka Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracuje z Fundacją Uniwersytet Dzieci prowadząc zajęcia dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.

 

 

 

------------------------------------------------

Katarzyna Mozdyniewicz - absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku położnictwo, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, edukator do spraw laktacji, położna środowiskowa. Na co dzień edukuje kobiety ciężarne na tematy związane z ciążą, porodem i macierzyństwem. Wspiera i pomaga w karmieniu piersią oraz pielęgnacją noworodka.

 

 

Wątki, motywy, tematy

Zadaniem naszych specjalistek jest znokautowanie mitów związanych z laktacją, mlekiem i karmieniem piersią - tych oczywistych i tych mniej znanych. Na Cafe Nauka pojawią się np. pytania: Czy stres matki może przechodzić przez "mleko" do dziecka? Czy podanie sztucznej oksytocyny w trakcie porodu negatywnie wpływa na późniejszą laktację? Czy dzieci karmione piersią mają w przyszłości bardziej atrakcyjną twarz? Czy długie karmienie piersią negatywnie wpływa na psychikę dziecka?

To czy wszystkie powyższe zagadnienia pojawią się w trakcie naszego niemal dwugodzinnego spotkania, w dużej mierze zależy od jego przebiegu, wątków, które interesują publiczność i zadawanych przez uczestników pytań. Cafe Nauka ma charakter otwartego spotkania i dyskusji z publicznością. Wstęp wolny - zapraszamy!

Cafe Nauka realizowana jest we współpracy z Gazetą Wyborczą Kraków.

 

Zachęcamy do lektury naszego tekstu: Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie!

 

Ilość miejsc ograniczona (50) - decyduje kolejność przybycia.