Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne artykuły

Zielona Sahara, czyli jak powstał starożytny Egipt

Zielona Sahara, czyli jak powstał starożytny Egipt

Przy okazji ostatniego rekordowo ciepłego lutego i marca oraz następującego po nim kwietniowego ochłodzenia i powracających dyskusji na temat zmian klimatu warto uzmysłowić sobie, że wpływ na te zmiany ma bardzo wiele czynników. Jedyne, co możemy zrobić, to przyglądać się obecnym oraz znanym z przeszłości zmianom i wyciągać wnioski na przyszłość - pisze dr hab. Mariusz Kędzierski, prof. UJ z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
Liczba wyświetleń: 9199
Bać się, czy nie, oto jest pytanie, czyli o kleszczach z rodzaju Hyalomma Koch, 1844

Bać się, czy nie, oto jest pytanie, czyli o kleszczach z rodzaju Hyalomma Koch, 1844

W ostatnim czasie różne media alarmują o zagrożeniu obcymi kleszczami, które pojawiły się w Polsce. Szczególna uwaga jest zwracana na gatunek o nazwie naukowej Hyalomma marginatum Koch, 1844, który po polsku określany jest kleszczem afrykańskim lub kleszczem wędrownym. W związku z nim pojawiły się m.in. takie tytuły jak: „Bardzo groźne kleszcze już w Polsce”, „Kleszcz afrykański Hyalomma w Polsce”, „Gigantyczne kleszcze z Afryki coraz bliżej Polski”, „Nowe kleszcze dotarły do Polski. Są już w tym regionie”, „Gigantyczne kleszcze Hyalomma »Monster tick« w Polsce?” i wiele innych.
Liczba wyświetleń: 1000
Zrozumieć, zamiast dyscyplinować

Zrozumieć, zamiast dyscyplinować

Kiedyś cel pracownika socjalnego był prosty: skorygować człowieka, naprawić i zdyscyplinować, aby następnie wrócił na łono społeczeństwa jako „odpowiedzialny obywatel” lub „posłuszny pracownik”. Dzisiaj próbujemy tego człowieka zrozumieć i pomóc mu odzyskać własną podmiotowość – mówi prof. Hubert Kaszyński.
Liczba wyświetleń: 609
Nocna zmiana, czyli pestycydy szkodzą bez względu na porę doby

Nocna zmiana, czyli pestycydy szkodzą bez względu na porę doby

W internecie można się od czasu do czasu natknąć na viralowe apele, żeby nie stosować oprysków na uprawach w ciągu dnia, czyli wtedy, kiedy pszczoły latają na nie po pokarm. Dalej następuje prośba, żeby pryskać wieczorem, kiedy pszczoły są już bezpieczne w swoich ulach. Powstrzymanie się od oprysków w ciągu dnia jest ze wszech miar słuszne i może ograniczyć szkodliwy wpływ na pewne zapylacze… jednak nie spowoduje, że pestycydy zupełnie przestaną szkodzić.
Liczba wyświetleń: 608
Naukowcy potwierdzili istnienie pary czarnych dziur w centrum galaktyki OJ 287

Naukowcy potwierdzili istnienie pary czarnych dziur w centrum galaktyki OJ 287

Międzynarodowy zespół badaczy, w skład którego weszli naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, potwierdził obecność dwóch supermasywnych czarnych dziur w centrum galaktyki OJ 287. Ich istnienie po raz pierwszy zasugerowali w 1982 roku astronomowie z Uniwersytetu w Turku w Finlandii. Teraz udało się przeprowadzić pierwsze wyraźne obserwacje mniejszej czarnej dziury z tej pary.
Liczba wyświetleń: 372