Starożytne Nea Pafos odsłania swe oblicze

Szósty sezon ekspedycji Instytutu Archeologii UJ w antycznym, cypryjskim mieście Nea Pafos przyniósł nowe odkrycia. Zrodził też nowe pytania dotyczące tego, kluczowego w starożytnym świecie, ośrodka władzy, handlu i religii.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. W okresie grecko-rzymskim pełniło funkcję stolicy wyspy (patrz więcej w Projektorze Jagiellońskim). W 2016 roku interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki przebadał m.in. kilka pomieszczeń portyku zamykającego od wschodu główny plac miasta, czyli agorę. Naukowcy odkryli tam mnóstwo wyjątkowych przedmiotów, m.in. zestaw narzędzi chirurgicznych, szklany flakonik na pachnidła lub leki, ceramiczne lampki oliwne, monety z brązu, fragmenty amfor do przechowywania wina i liczne elementy architektoniczne.

Dzięki zastosowaniu metod geofizycznych badacze z UJ zlokalizowali także nieznaną dotąd konstrukcję o wymiarach 25 na 15 m, leżącą na północny-zachód od agory. W czasie kolejnych sezonów spróbują określić jej funkcję.

Więcej szczegółów na fanpage’u Paphos Agora Project.
Wywiad z prof. Ewdoksią Papuci-Władyką na antenie Radia Kraków

----------------------------------------

Uwaga: mieszkającym w Bielsku-Białej lub okolicach polecamy wystawę „W poszukiwaniu zaginionych światów”, dokumentującą wyprawę archeologiczną w Pafos oraz badania w amerykańskim stanie Colorado. Szczegóły

----------------------------------------

Minigaleria zdjęć z wykopalisk w Pafos (2014-2016)

Widok Parku Archeologicznego i agory, fotografia wykonana z drona, 2014, fot. K. Hanus

W głębokiej studzience..., eksploracja 7 m głębokości studni na Wykopie II, 2014, fot. E. Papuci-Władyka

Marmurowy kapitel koryncki z Wykopu III, 2015, fot. R. Słaboński

Odkrywanie świątyni (?) na Wykopie I, 2014, fot. R. Słaboński

Kierownik wykopalisk objaśnia Ambasador RP w Nikozji tajniki pracy nad ceramiką, 2015, fot. R. Słaboński

Rzymska amfora na wino, importowana z Hiszpanii, okryta w Wykopie IV w  2015 roku, fot. R. Słaboński

Praca na Wykopie I, Budowla A (przypuszczalnie świątynia), fot. R. Słaboński

Portyk wschodni agory z pomieszczeniami 15-16, w których mieścił się "gabinet chirurga", 2016, widok od południa, fot. E. Papuci-Władyka

Kierownik wykopalisk prezentuje Dziekanowi Wydziału Historycznego UJ, prof. J. Święchowi odkryte narzędzia chirurgiczne, fot. Ł. Miszk

Pafos Agora 2016, odkrycie naczyń szklanych, monet i lampek w pomieszczeniu 15 Wykopu II, fot. E. Papuci-Władyka.

Sezon wykopaliskowy 2016, prace na Wykopie V (w głębi wykop I), fot. E. Papuci-Władyka

Wyklejone naczynia ze studni, fot. E. Papuci-Władyka
Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Pszczoły na diecie? [wideo]