Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

Dlaczego wcześniaki są bardziej narażone na zakażenia?

24.01.2018
Na oddziałach neonatologicznych nie brak jest noworodków ważących ledwie kilkaset gram. Postęp medycyny umożliwia przeżycie tak małych dzieci. Sprawia równocześnie, że musimy się wciąż mierzyć z nowymi wyzwaniami intensywnej terapii wcześnie urodzonych maluchów.
więcej o Dlaczego wcześniaki są bardziej narażone na zakażenia?

Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

05.01.2018
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. I do najpopularniejszych i tych nieco zapomnianych warto wrócić!
więcej o Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny

19.12.2017
Lekarze biją na alarm: więcej osób zagrożonych jest dziś zdrowotnymi konsekwencjami otyłości niż niedożywienia. Ale otyłość – co podkreśla na swym blogu Ewa Kopczyńska – to nie tylko kwestia zdrowia.
więcej o Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny

Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach

04.12.2017
Szczepionkowa Cafe Nauka Extra za nami. Nie byliście? A może chcecie jeszcze raz zobaczyć całość lub fragmenty? Nic straconego, znajdziecie je w tym artykule.
więcej o Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach

Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?

04.10.2017
Zmiany cykliczne, na przykład związane z rytmem dzień - noc, są nieodłączną cechą otaczającej nas przyrody. W 2017 roku, za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe, Nagrodę Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny otrzymali Jeffry C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young.
więcej o Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?

Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

03.10.2017
Z wielką przyjemnością prezentujemy zapis wykładu, jaki na inaugurację roku akademickiego 2017/18 wygłosiła dr hab. Justyna Drukała, biolog i kierownik Banku Komórek na UJ. Zapraszamy do fascynującego świata wiedzy o regeneracji komórek i narządów – przyszłości medycyny.
więcej o Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

02.10.2017
Fajerwerki wiedzy, tęcze eksperymentów, błyski geniuszu i galaktyki uśmiechów. Tak było na tegorocznej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

Białko SLPI – kluczem do rozwiązania zagadki łuszczycy?

29.09.2017
Łuszczyca należy do najczęściej występujących chorób skóry. Statystycznie, kiedy jedziemy miejskim autobusem, możemy być pewni, że średnio trzech naszych współpasażerów cierpi na tę właśnie przypadłość. Rozwikłania jednej z zagadek łuszczycy podjęli się uniwersyteccy naukowcy z Zakładu Immunologii.
więcej o Białko SLPI – kluczem do rozwiązania zagadki łuszczycy?