Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

Jak mówimy i śpiewamy do dzieci? Na całym świecie tak samo

22.07.2022
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli zespół składający się z ponad 40 badaczy, który zebrał 1615 nagrań ludzkiej mowy i śpiewu z 21 społeczności zamieszkujących sześć kontynentów. W zespole tym znalazła się również prof. Grażyna Jasieńska i dr Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJCM. O wynikach badań pisze dr Andrzej Galbarczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o Jak mówimy i śpiewamy do dzieci? Na całym świecie tak samo
O zgrozo fruktozo! Czyli o cukrze (nie tylko owocowym) w detalach

18.05.2022
W ciągu ostatnich lat średnie spożycie przetworzonego cukru, który obecnie znajduje się w ogromnej ilości produktów spożywczych, wzrosło w Polsce bardzo znacząco. O konsekwencjach takiego stanu rzeczy oraz o możliwych alternatywach pisze mgr inż. Urszula Zwierczyk z Zakładu Zdrowia i e-Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o O zgrozo fruktozo! Czyli o cukrze (nie tylko owocowym) w detalach
Jak mózg kontroluje miażdżycę?

28.04.2022
Międzynarodowy zespół autorów zrzeszonych w projekcie ERA-Net-CVD PLAQUEFIGHT zaprezentował w jaki sposób mózg może regulować procesy zachodzące w naczyniach krwionośnych rozwijających zwężenia miażdżycowe. O postępach w tej dziedzinie pisze prof. Dr hab. Tomasz Guzik z Wydziału Lekarskiego UJ CM.
więcej o Jak mózg kontroluje miażdżycę?
Czy statystyka rzeczywiście kłamie?

12.04.2022
W jaki sposób odpowiednio generalizować wyniki i analizować dane tak, aby uchronić je przed rozprzestrzenianiem dezinformacji? Jak nie wpaść w pułapkę statystycznych uogólnień? Czym jest skąpstwo poznawcze? Zapraszamy do lektury tekstu mgr Karoliny Koziary z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o Czy statystyka rzeczywiście kłamie?
Tydzień Mózgu 2022 | Neurobiologiczne aspekty COVID-19

01.03.2022
Kolejna edycja Tygodnia Mózgu przed nami. Już od 14 marca, przez cały tydzień, będziemy rozmawiali o neurobiologicznych aspektach COVID-19. Młodszych uczestników zapraszamy do udziału w Dniu Mózgu 16 marca. W tym roku również Wydział Filozoficzny oraz nowopowstałe Centrum Badań Mózgu UJ przygotowali swoje wydarzenia. Transmisja wykładów na Facebooku Cafe Nauka, YouTubie UJ, stronie Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika i Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN.
więcej o Tydzień Mózgu 2022 | Neurobiologiczne aspekty COVID-19
O dziedziczeniu dołeczków policzkowych

03.01.2022
Dr Andrzej Galbarczyk z Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM pisze na blogu o tym, jak to jest z tą dziedzicznością dołeczków policzkowych. Za zgodą autora publikujemy treść jego artykułu.
więcej o O dziedziczeniu dołeczków policzkowych
Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury

04.10.2021
Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie fizjologii lub medycyny trafiła do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. O komentarz do decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy prof. Tomasza Brzozowskiego z Zakładu Fizjologii Doświadczalnej UJ CM oraz prof. Agatę Ptak-Belowską z Pracowni Genetyki i Biologii Molekularnej UJ CM.
więcej o Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury
Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

04.10.2021
Trwa Tydzień Noblowski 2021. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2021 - komentarze