Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

Tydzień Mózgu 2022 | Neurobiologiczne aspekty COVID-19

01.03.2022
Kolejna edycja Tygodnia Mózgu przed nami. Już od 14 marca, przez cały tydzień, będziemy rozmawiali o neurobiologicznych aspektach COVID-19. Młodszych uczestników zapraszamy do udziału w Dniu Mózgu 16 marca. W tym roku również Wydział Filozoficzny oraz nowopowstałe Centrum Badań Mózgu UJ przygotowali swoje wydarzenia. Transmisja wykładów na Facebooku Cafe Nauka, YouTubie UJ, stronie Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika i Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN.
więcej o Tydzień Mózgu 2022 | Neurobiologiczne aspekty COVID-19
O dziedziczeniu dołeczków policzkowych

03.01.2022
Dr Andrzej Galbarczyk z Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM pisze na blogu o tym, jak to jest z tą dziedzicznością dołeczków policzkowych. Za zgodą autora publikujemy treść jego artykułu.
więcej o O dziedziczeniu dołeczków policzkowych
Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury

04.10.2021
Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie fizjologii lub medycyny trafiła do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. O komentarz do decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy prof. Tomasza Brzozowskiego z Zakładu Fizjologii Doświadczalnej UJ CM oraz prof. Agatę Ptak-Belowską z Pracowni Genetyki i Biologii Molekularnej UJ CM.
więcej o Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury
Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

04.10.2021
Trwa Tydzień Noblowski 2021. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2021 - komentarze
Bioetyka badań naukowych z udziałem ludzi

08.06.2021
Bioetyka można uznać za dziedzinę stosunkowo młodą, bo wyodrębnioną dopiero w XX wieku, aczkolwiek dynamiczną. Szybki rozwój wiedzy medycznej i biologicznej w ostatnim stuleciu nie miałby miejsca bez licznych eksperymentów. Niestety wiele z dotychczasowych badań przeprowadzonych było w sposób nieetyczny i niehumanitarny, narażając na cierpienie i zagrażając życiu osób im poddawanym, w dodatku często bez ich zgody.
więcej o Bioetyka badań naukowych z udziałem ludzi
Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

02.05.2021
W momencie kiedy cały świat czeka w napięciu na efekty działania skonstruowanych w niespełna rok kilku preparatów szczepionek przeciwko COVID-19, pojawia się informacja, która elektryzuje opinię publiczną. Dlaczego wiadomość o nowej szczepionce przeciwko znanej od wieków i występującej tylko w wybranych regionach świata chorobie, jest tak ekscytująca? Odpowiedzi na to pytanie udziela dr Dominika Salamon z Zakład Molekularnej Mikrobiologii Medycznej UJ CM.
więcej o Szczepionka przeciwko malarii – przełom?
Wybierz niebieską pigułkę

09.03.2021
Ponad 1,6 miliarda ludzi zmaga się z różnego rodzaju bólem przewlekłym. Badania eksperymentalne dowodzą, że w wielu przypadkach ból można eliminować, wykorzystując placebo. Czyli zamiast np. paracetamolu lub tramadolu łykamy pastylkę z cukrem. Efekt ten i jego mechanizm badać będzie zespół prof. Przemysława Bąbla z Instytutu Psychologii. Właśnie otrzymał na ten cel prestiżowy grant MAESTRO NCN.
więcej o Wybierz niebieską pigułkę
Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"

25.02.2021
W dniach 15-20 marca br. serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Tygodnia Mózgu. Przez sześć dni, od poniedziałku do soboty, wybitni specjaliści będą rozmawiali o najważniejszym ludzkim organie - mózgu.
więcej o Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"