Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

Jak wspomóc pracę mózgu odpowiednią dietą? [Tydzień Mózgu 2020]

09.11.2020
Odpowiednie odżywianie jest niezmiernie istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka, szczególnie dla mózgu. Jak się odżywiać, aby spowolnić procesy neurodegeneracyjne układu nerwowego? Czy znana z bogactwa kwasów omega-3 dieta śródziemnomorska spełnia to zadanie? Temat diety w kontekście prawidłowego funkcjonowania mózgu poruszany był w trakcie tegorocznej edycji Tygodnia Mózgu przez dr Joannę Chłopicką z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.
więcej o Jak wspomóc pracę mózgu odpowiednią dietą? [Tydzień Mózgu 2020]
Czym grozi „sto lat”? [Tydzień Mózgu 2020]

30.10.2020
„Sto lat, sto lat niech żyje, żyje nam...!” Tylko czy aby na pewno jubilat chciałby żyć 100 lat? Obecnie jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi medycyna jest nie tyle samo przedłużenie życia człowieka, ale utrzymanie go we względnie dobrym zdrowiu aż do ostatnich dni. Kondycji umysłowej i fizycznej w podeszłym wieku grożą dziś w ogromnym stopniu choroby neurodegeneracyjne, przeważnie niestety o nieustalonej etiologii. Temat chorób neurodegeneracyjnych poruszany był w trakcie tegorocznej edycji Tygodnia Mózgu na wykładzie dr. hab. Grzegorza Kreinera z Zakładu Biochemii Mózgu, Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie.
więcej o Czym grozi „sto lat”? [Tydzień Mózgu 2020]
Zanim trafią do apteki

22.10.2020
Postęp w medycynie i dostęp do bezpiecznych leków możliwy jest dzięki badaniom naukowym w biomedycynie. Najpierw substancję testuje się w badaniach przedklinicznych prowadzonych na tkankach, modelach komputerowych i z udziałem zwierząt. Gdy wyniki są obiecujące, przechodzi się do fazy klinicznej, czyli badań z udziałem ludzi. Dopiero po zakończeniu tego etapu – jeśli jego efekty są pozytywne – lek można udostępnić pacjentom jako skuteczną terapię.
więcej o Zanim trafią do apteki
Jak lepiej zapobiegać chorobom serca?

15.10.2020
Rocznie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera ponad 17 milionów osób. Tym samym, schorzenia kardiologiczne są dzisiaj najpoważniejszą i najczęstszą przyczyną umieralności ludzi na świecie. W Polsce odpowiadają one za ponad 40% wszystkich zgonów. Przy tak ogromnym ryzyku odpowiednie oszacowanie zagrożenia chorobami naczyniowo-sercowymi jest niezmiernie ważne. W ostatnim czasie badacze z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM przyczynili się do dostosowania oceny ryzyka do uwarunkowań występujących w Europie Środkowo-Wschodniej.
więcej o Jak lepiej zapobiegać chorobom serca?
Nobel 2020 z medycyny za odkrycie WZW C

06.10.2020
Tegoroczna Nagroda Nobla z dziedziny medycyny lub fizjologii przyznano Harvey'owi J. Alterowi, Michael'owi Houghtonowi i Charles'owi M. Rice'owi za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C. O komentarz do decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy badaczy z Collegium Medicum UJ.
więcej o Nobel 2020 z medycyny za odkrycie WZW C
Tydzień Noblowski 2020 - komentarze

05.10.2020
Trwa Tydzień Noblowski 2020. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. W poniedziałek jest to medycyna lub fizjologia, we wtorek fizyka, w środę chemia, w czwartek literatura. W piątek przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2020 - komentarze
COVID-19: Potencjał telemonitorowania w długotrwałej obserwacji ozdrowieńców?

29.05.2020
W wielu krajach na świecie są rozwijane i wdrażane aplikacje mobilne do śledzenia osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w celu wykrywania kontaktów i zapobiegania szerzeniu się epidemii. Nie powinniśmy jednak zapominać, że na świecie przybywa ozdrowieńców, którzy powinni zostać objęci długotrwałą obserwacją. O współczesnych możliwościach telemonitorowania pisze dr hab. Mariusz Duplaga, prof. UJ z Zakładu Promocji Zdrowia i e-Zdrowia Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o COVID-19: Potencjał telemonitorowania w długotrwałej obserwacji ozdrowieńców?
Co należy zrobić dla systemu ochrony zdrowia w sytuacji pandemii

02.04.2020
Apel zatroskanych z Instytutu Zdrowia Publicznego (CM UJ w Krakowie), Fundacji Naukowej CASE oraz Rady Konsultacyjnej Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
więcej o Co należy zrobić dla systemu ochrony zdrowia w sytuacji pandemii