Bajkowy mikroświat

20.10.2016
Zobaczcie jak zjawiskowo wygląda fantastyczny świat, którego nie dostrzegamy gołym okiem. Zapraszamy na Nikon Small World Competition
więcej o Bajkowy mikroświat
Kto wywiera lepsze wrażenie? Kogo lubimy?

17.10.2016
„Zwracam na siebie uwagę, mówię o sobie i swoich osiągnięciach. Jestem lubiany od pierwszych chwil”. „Do czasu!” – twierdzą naukowcy, którzy prowadzili badania nad popularnością i powodzeniem.
więcej o Kto wywiera lepsze wrażenie? Kogo lubimy?
Ekscytujące bionauki

12.10.2016
Kolejny już raz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ organizuje cykl ciekawych wykładów i warsztatów dla młodych osób.
więcej o Ekscytujące bionauki
Nobel 2016 z ekonomii. Komentuje prof. Ewa Okoń-Horodyńska

12.10.2016
Tegoroczną Nagrodę Nobla z ekonomii zdobyli Oliver Hart i Bengt Holmström, zajmujący się analizą kontraktów w gospodarce. Badania te komentuje prof. Ewa Okoń- Horodyńska, kierownik Katedry Ekonomii i Innowacji UJ.
więcej o Nobel 2016 z ekonomii. Komentuje prof. Ewa Okoń-Horodyńska
Polacy rozpracowują wirus Zika

11.10.2016
Dzięki współpracy naukowców z trzech polskich uczelni udało się przeanalizować sposób działania proteazy serynowej NS3 - jednego z ważniejszych enzymów, który do rozwoju wykorzystuje wirus Zika.
więcej o Polacy rozpracowują wirus Zika
Ameryka w głowach Polaków

07.10.2016
Pewexy, reglamentowana Pepsi-Cola, hip-hop, „Rambo” na kasecie VHS – to miejsca, przedmioty i obrazy, które kształtowały nasze wyobrażenia o Ameryce. O nich rozmawiamy z dr Jolantą Szymkowską-Bartyzel, amerykanistką z UJ.
więcej o Ameryka w głowach Polaków
Prof. Piotr Kuśtrowski, UJ: Nobel 2016 z chemii za maszyny w nanoskali

06.10.2016
Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart oraz Bernard L. Feringa są laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Ich odkrycia przybliżają nas do epoki maszyn działających w skali pojedynczych cząstek.
więcej o Prof. Piotr Kuśtrowski, UJ: Nobel 2016 z chemii za maszyny w nanoskali
Nagroda dla "Matematycznej bombonierki"

06.10.2016
Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda z Instytutu Matematyki UJ zostali laureatami nagrody „Złotej Róży” za najlepszą polską książkę popularnonaukową w roku 2016.
więcej o Nagroda dla "Matematycznej bombonierki"