Wyniki sortowane według etykiety: nauki ścisłe

Finał konkursu "Eksperyment Łańcuchowy" [video]

26.05.2015
Blisko sto, złożonych z wymyślnych elementów, konstrukcji rywalizować będzie w konkursie "Eksperyment łańcuchowy". Finał 30. maja na fizyce UJ.
więcej o Finał konkursu "Eksperyment Łańcuchowy" [video]
1pytanie: Czym są JOW-y?

21.05.2015
Jednomandatowe Okręgi Wyborcze (JOW-y) to pojęcie, wokół którego toczą się rozmowy milionów Polaków. Czy jednak dobrze wiemy, o czym mówimy, popierając taką czy inną propozycję polityków? Kwestie te stara się naświetlić dr hab. Wojciech Słomczyński z Instytutu Matematyki oraz Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ.
więcej o 1pytanie: Czym są JOW-y?
1pytanie: Jak zdjąć miarę z planet i gwiazd?

15.05.2015
Czego możemy dowiedzieć się badając promieniowanie (w tym światło) docierające do nas z kosmosu? Odpowiada prof. Marek Urbanik z Obserwatorium Astronomicznego UJ, specjalizujący się w zagadnieniach magnetyzmu galaktyk.
więcej o 1pytanie: Jak zdjąć miarę z planet i gwiazd?
Archimedes i media

21.04.2015
Fascynująca historia odcyfrowywania starożytnego manuskryptu Archimedesa zaczęła się 29 października 1998 roku, kiedy nieznany nabywca zakupił to dzieło za kwotę 2 200 000 dolarów.
więcej o Archimedes i media
Nowe światło na diagnostykę płuc

19.04.2015
Fizycy z UJ wykonali pierwsze w Polsce zdjęcie płuc ludzkich wypełnionych spolaryzowanym helem!
więcej o Nowe światło na diagnostykę płuc
Węgiel może chronić środowisko

16.04.2015
Większość z nas węgiel kojarzy z surowcem, który wykorzystywany jest jako paliwo. Coraz częściej jednak produkujemy materiały węglowe z myślą o ich użyciu w zaawansowanych technologiach.
więcej o Węgiel może chronić środowisko