Wyniki sortowane według etykiety: nauki ścisłe

W jakim tempie obraca się czarna dziura?

18.03.2016
Przeprowadzona pod koniec 2015 roku kampania obserwacyjna pozwoliła grupie astronomów zmierzyć bardzo dokładnie spin (okres rotacji) jednej z najbardziej masywnych czarnych dziur we Wszechświecie, ulokowanej w blazarze OJ287.
więcej o W jakim tempie obraca się czarna dziura?
Olbrzymia energia, promieniowanie kosmiczne – ale skąd ono pochodzi? Już wiemy!

18.03.2016
W centrum naszej Galaktyki odkryto źródło przyspieszające cząstki promieniowania kosmicznego do niespotykanej energii. Szczegółową analizę badań, w których brali także udział naukowcy z UJ, publikuje czasopismo „Nature".
więcej o Olbrzymia energia, promieniowanie kosmiczne – ale skąd ono pochodzi? Już wiemy!
1pytanie: Jak zaobserwowano fale grawitacyjne?

15.02.2016
Nobel, przełom w nauce, wiekopomne odkrycie - tak skwitował naukowy świat ogłoszoną 11 lutego informację potwierdzającą istnienie fal grawitacyjnych. Czym jest to zjawisko tłumaczy dr Sebastian Szybka z Obserwatorium Astronomicznego UJ.
więcej o 1pytanie: Jak zaobserwowano fale grawitacyjne?
Fale grawitacyjne - linki, video, audio i więcej

12.02.2016
W okamgnieniu internet zapełnił się informacjami o potwierdzeniu istnienia fal grawitacyjnych. Nie chcemy powtarzać tych informacji. Przygotowaliśmy za to mały katalog różności, które pozwolą Wam ogarnąć to zjawisko.
więcej o Fale grawitacyjne - linki, video, audio i więcej
Heparyna i zagadki krzepnięcia krwi [infografika]

23.01.2016
O odkryciach uniwersyteckich chemików związanych z heparyną, jedną z podstawowych, stosowanych w medycynie, substancji zapobiegających krzepnięciu krwi i problemach związanych z jej późniejszym usuwaniem rozmawiamy z prof. Krzysztofem Szczubiałką.
więcej o Heparyna i zagadki krzepnięcia krwi [infografika]
Słońce w Krakowie [video]

22.10.2015
138 km to odległość jaka dzieli Kraków od Częstochowy. Tyle kilometrów kabla potrzebne jest, by połączyć urządzenia synchrotronu Solaris.
więcej o Słońce w Krakowie [video]
1pytanie: Woda na Marsie? Jak rozumieć odkrycie ogłoszone na przez NASA?

08.10.2015
Z końcem września 2015 roku NASA ogłosiła, że po powierzchni Marsa okresowo może płynąć woda. Dr Maciej Kania z UJ wyjaśnia szczegóły tego odkrycia.
więcej o 1pytanie: Woda na Marsie? Jak rozumieć odkrycie ogłoszone na przez NASA?
Pierwsze światło w synchrotronie

07.07.2015
Zespołowi synchrotronu Solaris udało się wprowadzić wiązkę elektronów do pierścienia synchrotronu i przy wyjściu do linii badawczych zobaczyć pierwsze światło.
więcej o Pierwsze światło w synchrotronie