„Bogactwo martwych drzew"

04.05.2016
Puszcza Białowieska i związane z nią decyzje Ministra Środowiska od wielu tygodni rozpalają opinię publiczną w Polsce. Są jednak tylko „czubkiem góry lodowej", jaką jest sytuacja ochrony przyrody w naszym kraju.
więcej o „Bogactwo martwych drzew"
1pytanie: Dlaczego potrzebujemy społeczności sąsiedzkich?

26.04.2016
Wydaje się, że w dzisiejszych miastach potrafimy samodzielnie świetnie radzić sobie w życiu. Czy już nie potrzebujemy sąsiadów? Odpowiada dr Karol Kurnicki z Instytutu Socjologii UJ.
więcej o 1pytanie: Dlaczego potrzebujemy społeczności sąsiedzkich?
"Max Planck" w Krakowie

21.04.2016
W ramach Małopolskiego Centrum Biotechnologii swą działalność rozpoczęło specjalistyczne Laboratorium Maxa Plancka.
więcej o "Max Planck" w Krakowie
Socjologia współczesnej literatury polskiej

21.04.2016
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięli udział w największych badaniach literatury polskiej wydanej po 1989 roku. Ich analizy stworzyły fundament nowej dyscypliny naukowej – socjologii literatury.
więcej o Socjologia współczesnej literatury polskiej
"Mądra Książka 2015" - znamy zwyciezców! [zdjęcia]

19.04.2016
Książki "Neandertalczyk" Svante Pääbo i "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" Katarzyny Radziwiłł są zwycięzcami konkursu na Mądrą Książkę 2015!
więcej o "Mądra Książka 2015" - znamy zwyciezców! [zdjęcia]
1pytanie: Po co nam gorączka?

12.04.2016
Gdy czujemy, że z naszym zdrowiem nie wszystko jest w porządku, często pierwszym objawem takiego stanu jest gorączka. W powszechnym mniemaniu powinno się ją zwalczać, ale czy na pewno?
więcej o 1pytanie: Po co nam gorączka?
Badania pokazują: równość płci jest ważna dla Polaków i Polek!

11.04.2016
Dzięki współpracy naukowców z UJ oraz Uniwersytetu w Oslo zbadano zjawisko występowania i postrzegania równości płci w życiu codziennym. Okazuje się, że równość płci jest ważną wartością dla ponad 80% Polek i Polaków.
więcej o Badania pokazują: równość płci jest ważna dla Polaków i Polek!
Z naukowcami o nauce

05.04.2016
Uniwersytet Jagielloński przedstawia kolejną książkę, której zadaniem jest prezentacja potencjału uniwersyteckiej nauki. Metodą realizacji tego celu są obszerne wywiady z 37 uczonymi związanymi z UJ.
więcej o Z naukowcami o nauce