Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
"Max Planck" w Krakowie

W ramach Małopolskiego Centrum Biotechnologii swą działalność rozpoczęło specjalistyczne Laboratorium Maxa Plancka.
Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku
Utworzone we współpracy z Towarzystwem Maxa Plancka (Max Planck Geselschaft – MPG) laboratorium będzie doskonałym miejscem rozwoju różnorodnych badań biochemicznych. Jak podkreślał w wystąpieniu inauguracyjnym prof. Bill Hansson, wiceprezes MPG - biochemia jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin nauki, która stała się w stosunkowo niedługim czasie dyscypliną odgrywającą znaczącą rolę w całym obszarze nauk biologicznych, od botaniki poprzez medycynę do genetyki. Prof. Hansson wyraził przekonanie, że Laboratorium Maxa Plancka w Krakowie odniesie sukcesy badawcze, stanowiąc w tej dziedzinie wzór dla Polski i całej Europy Centralnej i Wschodniej.

Uroczystość otwarcia Laboratorium Maxa Plancka w Krakowie uświetniła swym wykładem prof. Ada Yonath, która w 2009 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii - za badania nad strukturą i funkcją rybosomów.
Kierownikiem zespołu badawczego nowego laboratorium został dr Sebastian Glatt, o którego pracach dotyczących białek pisaliśmy już na stronie www.nauka.uj.edu.pl
Towarzystwo Maxa Plancka, które powstało w 1948 roku, jest jedną z najlepszych instytucji badawczych współczesnego świata nauki, badacze w nim pracujący otrzymali, jak dotąd 17 Nagród Nobla. Towarzystwo koordynuje prace badawcze prawie 80 instytutów zajmujących się głównie naukami biologicznymi, chemią, fizyką oraz astronomią, ale także studiami socjologicznymi, religioznawczymi czy historią sztuki.
Czytaj także w Wiadomościach na www.uj.edu.pl