Widok zawartości stron
Nauki medyczne
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Nauki medyczne
publikacja przedstawiamy nauki medyczne
Naukowcy z UJ CM na tropie innowacyjnej metody diagnostyki nadciśnienia tętniczego
17.05.2023
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną i jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Rozwija się "podstępnie", przez długi czas nie dając żadnych niepokojących objawów, co utrudnia postawienie diagnozy i efektywne leczenie. Badania przeprowadzone pod kierunkiem dr. hab. Mateusza Siedlińskiego i prof. Tomasza Guzika z Wydziału Lekarskiego UJ CM pozwalają liczyć na zmianę tej sytuacji na lepsze.
więcej o Naukowcy z UJ CM na tropie innowacyjnej metody diagnostyki nadciśnienia tętniczego
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Dystymia. Uśmiechnięta twarz depresji
24.02.2023
Co rok, 23. lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją, czyli zaburzeniem nastroju, które dotyka coraz więcej osób na świecie. Depresja stała się na tyle poważnym problemem dla zdrowia publicznego, że głównie z jej powodu w 2018 roku WHO do czterech filarów przewlekłych chorób niezakaźnych (non-communicable diseases), będących największym obciążeniem dla zdrowia populacji, dodało filar piąty: zaburzenia psychiczne.
więcej o Dystymia. Uśmiechnięta twarz depresji
przedstawiamy nauki medyczne nauki ścisłe wydarzenia
Tydzień Mózgu 2023. Dieta, mikrobiom jelitowy i mózg
15.02.2023
Po przerwie spowodowanej pandemią Tydzień Mózgu wraca na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w formule stacjonarnej. Od 6 do 11 marca będziemy spotykali się w Auditorium Maximum UJ i rozmawiali o najważniejszym ludzkim organie. Tegoroczny Tydzień Mózgu upłynie pod hasłem "Interakcje pomiędzy dietą, mikrobiomem jelitowym a mózgiem".
więcej o Tydzień Mózgu 2023. Dieta, mikrobiom jelitowy i mózg
bionauki przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Zbawienna słodycz: patogen trzciny cukrowej otwiera nowe perspektywy w badaniach nad antybiotykami
23.01.2023
W czasopiśmie "Nature Catalysis" właśnie ukazała się publikacja zespołu badawczego prof. Jonathana Heddle’a z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, który dokonał przełomowego odkrycia odnośnie do działania albicydyny. Jest to antybiotyk, który obecnie pretenduje do miana najskuteczniejszej substancji zwalczającej antybiotykooporne bakterie.
więcej o Zbawienna słodycz: patogen trzciny cukrowej otwiera nowe perspektywy w badaniach nad antybiotykami
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
11 miliardów ludzi w 2100 roku i ani osoby więcej
02.01.2023
Rok 2022 przejdzie do historii z wielu powodów, a jednym z nich będzie urodzenie się 8. miliardowego obywatela świata. I wielu z nas, po raz kolejny, zadało sobie pytanie, czy Ziemia jest nas w stanie pomieścić? Na to pytanie odpowiada dr hab. Ilona Nenko z Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o 11 miliardów ludzi w 2100 roku i ani osoby więcej