Widok zawartości stron
Nauki medyczne
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Nauki medyczne
uj nauki medyczne wydarzenia
Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"
25.02.2021
W dniach 15-20 marca br. serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Tygodnia Mózgu. Przez sześć dni, od poniedziałku do soboty, wybitni specjaliści będą rozmawiali o najważniejszym ludzkim organie - mózgu.
więcej o Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Czy pielęgniarkom „chodziło po prostu o kasę”? Strajk w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie z 2016 roku
04.02.2021
Późną wiosną 2016 roku dobiegł końca strajk pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W jego trakcie protestujące spotkały się ze znaczną sympatią społeczeństwa, ale też z twardym stanowiskiem szefostwa placówki i resortu zdrowia. Kontekstem tych zdarzeń był kryzys zawodów pielęgniarki i położnej w Polsce. Strajk pielęgniarek z 2016 roku analizuje dr Michał Zabdyr-Jamróz z Zakładu Polityki Zdrowotnej i Zarządzania UJ CM.
więcej o Czy pielęgniarkom „chodziło po prostu o kasę”? Strajk w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie z 2016 roku
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Czy symetria twarzy ma wpływ na zdrowie?
21.01.2021
Badania sugerują, że osoby posiadające bardziej symetryczne twarze są postrzegane jako atrakcyjniejsze, mają lepiej rozwinięty układ immunologiczny oraz są bardziej odporne na infekcje górnych dróg oddechowych. Skąd wynika taka zależność i co się pod nią kryje? O symetrii twarzy pisze dr hab. Urszula Marcinkowska Trimboli z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Czy symetria twarzy ma wpływ na zdrowie?
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Neuromodulacja – technika przyszłości?
07.12.2020
Dawniej neuromodulacją nazywano wpływ na neurony mózgu takich neuroprzekaźników jak dopamina, acetylocholina, noradrenalina czy serotonina. Nie przenosiły one informacji o bodźcach czuciowych, ale zmieniały gotowość neuronów do przyjęcia i przetworzenia informacji o tych bodźcach. Z czasem termin ten został zaadoptowany przez nową gałąź medycyny zajmującą się oddziaływaniem bezpośrednio na neurony przy pomocy pola magnetycznego i prądu elektrycznego. Nieinwazyjna stymulacja przezczaszkowa była przedmiotem wykładu prof. Małgorzata Kossut z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w ramach tegorocznej edycji „Tygodnia Mózgu”.
więcej o Neuromodulacja – technika przyszłości?
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Układ glimfatyczny - nocny marek [Tydzień Mózgu]
16.11.2020
Układ glimfatyczny pełni w mózgu rolę układu limfatycznego, zaś samo "G" na przedzie pochodzi od słowa "glej", czyli komórek glejowych, współuczestniczących w działaniu tego układu. Jego funkcja skupia się na usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Jest to niezwykle ważne zadanie, ponieważ gromadzące się metabolity mogą być szkodliwe. Zauważono, że układ glimfatyczny działa aktywniej podczas snu. O tym, dlaczego jego rola jest tak niezmiernie ważna opowiadała w trakcie tegorocznego Tygodnia Mózgu dr hab. Marta Obara-Michlewska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN w Warszawie.
więcej o Układ glimfatyczny - nocny marek [Tydzień Mózgu]